You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

 

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak İlahiyat Fakültesi kurulması; Millî Eğitim Bakanlığının 13.09.2010 tarihli ve 16319 sayılı yazısı üzerine, 28.03.1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30’uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 13.09.2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Fakültemiz iki eğitim binası ve bir de uygulama camiinden oluşmaktadır, Ana bina, Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ile Hayırsever işadamı Bilal ŞAHİN arasında yapılan protokol sonucu, Bilal ŞAHİN tarafından yapılıp 22.12.2011 tarihinde teslim edilmiştir, yaklaşık 5150 m2 kapalı alana sahiptir. Bu alan içinde, 12 derslik, 2 büyük amfi ve bir konferans salonu ile öğretim üyeleri ofisleri yer almaktadır.

Ek bina; 27 derslik, 2 mescit, 4 dil laboratuvarı, kantin, konferans salonu, kütüphane ve öğretim elemanı ofislerinden oluşmaktadır. Kütüphane ve eğitim verilen derslikler hayırsever işadamı Bilal ŞAHİN tarafından tefriş edilmiştir.

Fakültemizin iki binası arasında yine hayırsever işadamı Bilal ŞAHİN tarafından yaptırılan "uygulama camii" bulunmaktadır.

Öğrenim süresi, bir yıl zorunlu hazırlıktan sonra, dört yıl olan İlâhiyat Fakültesi; İlâhiyat lisans programına 2012 yılından itibaren öğrenci almaktadır.

Fakültemizde Temel İslam Bilimleri, Felsefe ve Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatları olmak üzere 3 bölüm bulunmaktadır.

Fakültemizden mezun olan öğrenciler Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve farklı kamu kurumlarında görev yapabilmektedirler.

Fakültemiz, Atatürk Yolu 7. km'de bulunan Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Doğu Kampüsü’nde yer almaktadır.