You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

 

!!! TANITIM KATALOGU İÇİN TIKLAYINIZ !!!

Yozgat Bozok Üniversitesi Akdağmadeni Sağlık Yüksekokulumuz; 26/11/2012 tarih ve 28503 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile 2012 yılında kurulmuştur. Aynı yıl inşaatına başlanan Yüksekokulumuz binası 2015 yılında tamamlanmıştır. 2016 yılında ilk kez Yüksekokul Müdürü ve Yüksekokul sekreteri atanarak fiilen hizmete başlamıştır. 

YÜKSEKOKULUMUZ 4 YILLIK OLUP,  2017 yılı itibariyle İş sağlığı ve Güvenliği Bölümü ile eğitim-öğretim faaliyetlerimiz başlamıştır.

Yüksekokulumuzun bulunduğu ilçemiz olan Akdağmadeni, Yozgat (103 km) ve Sivas'ın (123 km) tam ortasında yer almaktadır. İlçemizden geçen şehirlerarası yol ile Türkiye'nin batı ve doğu vilayetlerine kolaylıkla ulaşım imkanı sağlanmaktadır. 2020 yılında faaliyete geçecek olan HIZLI TREN ile Yozgat ve Sivas'a yarım saat, Ankara'ya 1,5 saat mesafede olacaktır. İlçemiz, aynı zamanda hızlı tren ile Ankara üzerinden İstanbul'a bağlanacak ve Akdağmadeni'nin stratejik konumu ön plana çıkacaktır.

Yüksekokulumuzda toplam 3 bölüm bulunmaktadır. 17/02/2016 tarihli YÖK Yürütme Kurulu toplantısında alınan karara göre Yüksekokulumuzda Hemşirelik ve İş Sağlığı ve Güvenliği bölümleri açılmıştır. 22/06/2016 tarihli YÖK Yürütme Kurulu toplantısında alınan karara göre de Yüksekokulumuzda Ebelik Bölümü açılmıştır. Yüksekokulumuz İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde 4 Öğretim Üyesi, 1 Öğretim görevlisi görev yapmakta olup 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı Güz döneminde 62 Lisans Öğrencisi, 20 Sağlık alanında lisans tamamlama öğrencisi ile eğitim öğretime başlamıştır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hemşirelik bölümüne ve 2022-2023 eğitim öğretim yılında da Ebelik bölümüne öğrenci alınması planlanmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Mezunları; İş güvenliği uzmanları her işletmede görev alabilirler. Kanuna göre belirtilen seviyelerde sertifikalar vardır. A Sınıfı, B Sınıfı ve C Sınıfı olmak üzere 3 tür iş güvenliği uzmanlığı sertifikası bulunmaktadır.

A Sınıfı Uzmanlar tüm tehlike sınıflarındaki işyerlerinde,

B Sınıfı Uzmanlar Tehlikeli ve Az Tehlikeli işyerlerinde,

C Sınıfı Uzmanlar Az Tehlikeli işyerlerinde görev yapabilirler.

Belirli sürelerde çalışan uzmanlar sertifika düzeylerinde ilerleyebilme imkânına sahiptirler. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları işyeri hekimleri ile birlikte Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi kurarak işletmelere danışmanlık hizmeti verebilirler. Ayrıca işletmelerde kurulan iş sağlığı ve güvenliği birimlerinde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans yaparak akademisyen olarak görev alabilirler.

Hemşirelik Bölümü mezunları; Hemşire unvanı ile mezun olmaktadırlar. Bu mezunlar üniversitelerin hastane, araştırma ve uygulama merkezlerinde, devlet hastanelerinde, doğum ve çocuk hastalıkları hastanelerinde, aile sağlığı merkezlerinde, toplum sağlığı merkezlerinde, toplum ruh sağlığı merkezlerinde, özel hastanelerde, özel dal hastalıkları merkezlerinde(diyaliz vb), ağız ve diş sağlığı hastanelerinde, devlete bağlı ve/veya özel rehabilitasyon, huzurevi ve bakım evlerinde, anaokulu ve kreşlerde, çeşitli okullarda sağlıklı ve hasta bireylere hizmet vermek amacıyla; bakım verici, yönetici ve/veya araştırmacı olarak görev almaktadırlar. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans yaparak akademisyen olarak görev alabilirler.

Ebelik Bölümü mezunları; Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, sağlık ocaklarında ve sağlık evlerinde, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, aile hekimliği birimlerinde, özel hastanelerde ve polikliniklerde, özel sağlık kabini açmak suretiyle serbest ebe olarak çalışabilirler. Ayrıca, Lisansüstü eğitim yaparak Akademisyen olabilirler. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans yaparak akademisyen olarak görev alabilirler. Ülkemizde kaba doğum hızı, bebek ölüm hızı, genel doğurganlık hızı ve anne ölüm oranlarının yüksek olması nedeniyle ebe gereksinimi oldukça yüksek düzeyde olup, halen görev yapmakta olan ebe sayısı ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmaktan oldukça uzaktır. O nedenle programdan mezun olacak ebelere talep fazladır.