You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Yozgat Bozok Üniversitesi Sarıkaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu dünyada eşi benzeri olmayan şifalı suyu ile bilinen tarihi Roma Hamamına sahip Yozgat ilinin Sarıkaya ilçesinde kurulmuştur.

Binlerce yıldır şifalı sıcak su kaynaklarıyla insanlığa sağlık sunan Sarıkaya ilçesi, termal turizmde de haklı bir üne sahiptir. Kaplıcalarıyla ünlü ilçede bulunan Roma devrine ait kaplıca kalıntısının Roma krallarından birinin kızı için yapıldığı rivayet edilmektedir. İlçede Romalılardan kalma büyük taşlarla örülü duvar kalıntılarına, şehri çevreleyen surlar, sütunlar ve sütun başlıklarına sık sık rastlanmaktadır.

Sarıkaya ilçesi, Yozgat ilinin 77 km. güneydoğusunda, Karadeniz bölgesini Akdeniz bölgesine bağlayan anayol güzergâhı üzerinde yer almaktadır. İlçe, Kayseri iline 155 km., Ankara iline 289 km., Yozgat il merkezine ise yarım saatlik mesafededir. Ayrıca 2020 yılında faaliyete geçmesi beklenen HIZLI TREN ve aktarmayla birlikte Ankara iline 1,5 saat mesafede olacaktır.

Yüksekokulumuz 4 yıllık olup ilk defa 2020-2021 yılında öğrenci kabulüne başlayacaktır. Alanında iyi eğitim almış, tecrübeli akademisyenlerimizle ve ilçenin tarihi ve doğal kaynaklarından yararlanılarak;

Evrensel seviyede fizyoterapi ve rehabilitasyon eğitimi almış,
Fizyoterapistlik mesleğinin etik değerlerini benimsemiş,
Fiziksel sağlığın ve fonksiyonel kapasitenin geliştirilmesinde tedavi edici stratejileri ve koruyucu prensipleri kazanmış,
Sağlığın geliştirilmesi kavramını ilke edinmiş,
Farklı disiplinlerle çalışabilen profesyonel FİZYOTERAPİSTLERİN yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.