You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olan ve kenevirin bütün biyokütlesinin ekonomiye kazandırılması gibi bir misyonu olan üniversitemizde, kenevirle ilgili sektör buluşmalarından olumlu sonuçlar alınmaya başlandı.

Bu kapsamda Ankara’da faaliyet gösteren Türkiye’nin inşaat sektöründe öncü firmalarından MESA Holding ile iş birliği protokolü imzalandı. 

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen iş birliği protokolüne Yozgat Valisi Ziya Polat, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, MESA Holding Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Erol, Rektör Yardımcımız ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Yücel Güney ve Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları ve kenevir araştırma grubunda yer alan öğretim üyeleri katıldı.

İş birliği protokolü öncesi Rektör Yardımcımız ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz, üniversitemizde endüstriyel kenevir alanında yapılan çalışmalar ve planlanan hedeflere ilişkin kapsamlı bir sunum yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün bizler için çok anlamlı bir gün. O yüzden çok heyecanlıyım. Bu kadim topraklarda, ekonomik değeri çok yüksek bir bitkinin ekonomiye kazandırıldığı süreçteyiz. Heyecanlıyım çünkü bir üniversite, ürettiği bilgiyi teknolojiyle ve ardından sanayici ile buluşturuyor ve üniversite - sanayi iş birliğinin çok güzel bir örneğini sergiliyor. Dolayısıyla bu sürece gelmemizde çok değerli paydaşlarımız, hep yanımızda durduğu ve hep bizi destekledikleri için onlara müteşekkirim, onlara çok teşekkür ediyorum.”

“Başta bu proje içerisinde çalışan, çabalayan emek sarf eden mesai arkadaşlarıma huzurlarınızda çok teşekkür etmek istiyorum. Üniversite sanayi iş birliğinin bu noktaya gelmesinde, farkındalık oluşmasında, arkadaşlarımızın, çalışanlarımızın büyük emeği var. Bu AR-GE çalışmaları bizi sektörle buluşturdu. Bugün itibariyle çok prestijli bir kuruluşumuz olan Mesa Holdingle bu alanla ilgili bir yol haritası çizmemize vesile oldu. Bu yüzden mesai arkadaşlarıma başta Rektör Yardımcımız ve Kenevir Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Güngör Yılmaz hocam olmak üzere kenevir alanında çalışan tüm akademisyen arkadaşlarımıza ve ekibe çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. İhtisas Üniversiteleri sürecini hayata geçiren önceki YÖK Başkanımız Prof. Dr. Yekta Saraç Bey’e ve bu yeni sürece birçok değer katarak devam ettiren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar Bey’e, özellikle şu anda aramızda bulunan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan hocama çok teşekkür etmek istiyorum.

Ayrıca üniversitemizin kuruluşundan bu tarafa emeği geçen çalışanlarımıza, Yozgatlı iş insanlarımıza ve Yozgat için, üniversitemiz için gayret gösteren birbirinden değerli devlet büyüklerimize çok teşekkür ediyorum.

Mesa Holding Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Erol da Mesa Holding ailesi olarak Yozgat Bozok Üniversitesi ile yaptıkları iş birliğinden dolayı heyecanlı ve mutlu olduklarını söyledi. 

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin endüstriyel kenevir alanında ihtisas üniversitesi olduğuna dikkat çeken ve bugün yapılan iş birliği protokolü ile yapmayı planladıkları yatırımların Yozgat’ın tarımına, endüstrisine, ekonomik yapısına ve istihdamına katkı sağlayacağını ifade eden Erol, bu çalışmaların ülke geleceğine büyük katkı sağlayacağına ve gelecekte çok daha büyük işleri bu başlangıç ile başaracağımıza inandığını söyledi.

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ise,  çevre dostu olan ve savunma sanayinden, kozmetiğe, tarımdan ilaç sektörüne, otomotiv sektöründen, inşaat sektörüne pek çok alanda kullanılabilen mucizevi bitki olan kenevir bitkisinin ekonomiye kazandırılması adına yapılacak iş birliği protokol töreninde yer almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun bölgesel kalkınma odaklı misyon farklılaşması projesini hayata geçirdiğini belirten YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da yaptığı konuşmada bu projedeki temel amacın üniversitelerimizin öncelikli bulundukları bölgelere, sonra ülkeye sonra da tüm insanlığa katkı sunmak olduğunu söyledi. Önümüzdeki dönemde Yozgat Bozok Üniversitesi’nin kurmuş olduğu birliktelik diğer üniversitelerimize de örnek olacak ve kenevir denildiğinde sadece Türkiye’de değil dünyada da Yozgat Bozok Üniversitemiz akla gelecektir” diye konuştu.

Son olarak kürsüye gelen ve kenevirin mucizevi bir bitki olduğunu vurgulayan Vali Polat, konuşmasını şöyle sürdürdü ; “Biz üniversitemizi hep sahada yanımızda gördük. Bundan sonrada göreceğiz. Bugün yapılacak iş birliği protokolü ile Mesa Holding tarafından ilimize bir sera kurulacak. Bu sera ile Türkiye’de ilk olacağız. İnşallah kenevirde Yozgat bir marka şehir haline gelir. Kurulacak serada üretilen ürünlerin Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikada işlendiği günlerin açılışını hep beraber yaparız ve kenevirin ürün haline geldiğini hep birlikte görürüz. Bu duygularla üniversitemizin endüstriyel kenevirin alanında katkısı olan herkese teşekkür ediyor, yapılan iş birliğinin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz ve Mesa Holding arasında işbirliği protokolü imzalandı.

İş birliği protokolü kapsamında holding tarafından 5 üniteden oluşan modern bir sera oluşturulacak. Kurulacak sera sistemleri ile hem medikal araştırmalar hem de diğer kenevir araştırmaları için mekân temini sağlanarak,  kenevir esaslı ürünlerin üretilmesi ve ticarileştirilmesine katkı sunulacak. Mesa Holding’in Kenevir alanında sunacağı katkı şehrimizin ve bölgemizin kalkınmasında da lokomotif vazifesi görecek. İlerleyen süreçte Organize Sanayi Bölgesinde kurulacak fabrika ile hem kenevir tarımına, hem de özellikle sanayi sektörünün istihdamına katkı sağlanması hedefleniyor.