You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

 

Üniversitemizde 8 MART 2022 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Programın açılış konuşmasını yapan Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi, Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Doç. Dr. Hülya Çakır konuşmasında şunları söyledi: “Dünya genelinde kadın hakları alanında son yıllarda olumlu gelişmeler sağlansa da kadınlar açısından birçok sorun hala çözülebilmiş değil. Toplumsal cinsiyet ve kadın araştırmalarında Türkiye genelinde kadınların toplum içinde yaşadığı en büyük sorunun şiddet olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. İnsan hakkı ihlali olarak kadına yönelik şiddet geçmiş dönemlerden günümüze farklı şekillerde kendisini göstermektedir. Şiddet, kadınların sosyal açıdan kendisini geliştirmesini engellemekte ve eğitim, sağlık, çalışma hayatına katılma gibi alanlarda haklarını elinden almaktadır. Ailenin mahrem olarak görülmesi, kadınların bu alan içerisinde yaşadıkları olayları gerek utandıkları gerekse korktukları için dışarıya yansıtmak istememeleri şiddetle mücadeleyi olumsuz etkilemektedir” dedi.

Doç. Dr. Hülya Çakır konuşmasının devamında merkezin amacı, çalışmaları ve ileriye yönelik iç paydaşlarla kadın ve aileye ilişkin yapacakları projeler hakkında bilgiler verdi.

8 MART 2022 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ etkinlikleri kapsamında Doç. Dr. Esra Gedik ilimiz Yozgat Valiliği Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Kadın Konuk evindeki kayıtlı kalan kadınlara "Kadına Yönelik Şiddet ve Kadın Hakları" konusunda konuşma gerçekleştirmiştir.