You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

TÜBİTAK Elektrikli Araba Yarışları  https://challenge.tubitak.gov.tr

Yarışma kapsamında kurallar çerçevesinde 2 kişilik bir elektrikli araba üretilmesi gerekmektedir. Bu elektrikli arabanın kurallara uygun yapıldığına dair gerçekleştirilen teknik kontroller sonrasında piste çıkmaya hak kazanan takımların ürettikleri araçların 65 dk içerisinde 60 km’lik yolu minimum enerji ile harcaması beklenmektedir. Bunun yanında elektrikli araba içerisindeki parçaların da maksimum yerlilik oranı ile üretilmesi beklenmektedir. Yerlilikten maksat ilgili takım öğrencileri tarafından geliştirilmesidir. Bu elektrikli araba yarışları kapsamında belirlenen parçalar aşağıdaki gibidir.

 1. Motor
 2. Motor sürücüsü
 3. Batarya yönetim sistemi (BYS)
 4. Yerleşik şarj birimi
 5. Batarya paketlenmesi
 6. Elektronik diferansiyel uygulaması
 7. Araç kontrol sistemi (AKS)
 8. İzolasyon izleme cihazı
 9. Direksiyon sistemi
 10. Kapı mekanizması

Robotaksi Binek Otonom Araba Yarışları  https://www.teknofest.org/yarisma-detaylar-6.html

Yarışma kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü standartlarına uygun olarak tasarlanan bir parkurda belirli boyutlarda üretilecek binek araçların trafik kurallarına uygun hareket ederek kendi kendine park alanına ulaşabilmesi istenilmektedir. Bunun için aracın, trafik levhalarını tanıma, şerit takibi, trafik ışıklarını tanıma, engelde durma gibi özellikleri olması ve kendi kendine karar vermesi gerekmektedir.

Otonom araç teknolojisi dünyada oldukça yeni bir teknolojidir. O nedenle ülkemizde bu teknolojinin gelişimi açısından bu yarışma oldukça önemlidir.

Yarışmada öğrencilerin yazılımlarını kendilerinin geliştirmesi ve bu yazılımları araca entegre etmeleri istenilmektedir. Geliştirilen temel yazılımlar aşağıdaki gibidir.

 1. Şerit takibi
 2. Levha tanıma
 3. Trafik ışıklarını tanıma
 4. Engelde durma
 5. Karar mekanizması