You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

ÜNİVERSİTEMİZDE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ


Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin simgesi İstiklal Marşı’nı yazıp bu millete armağan eden Mehmet Akif Ersoy, vefatının 85. yılında düzenlenen programla rahmetle anıldı.

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Fen Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen anma programına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın yaptı. Prof. Dr. Akın konuşmasında İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u vefatının yıldönümünde rahmetle anmak ve öznesi vatan hak ve istiklal olan fikir dünyasını genç nesiller tarafından anlaşılmasını sağlamak için buradayız. Yaklaşık bir asır önce yazdığı ve şiirimizin burçlarında bir bayrak gibi dalgalanan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Âkif’tir. O, bu kutlu mücadele safhasında Anadolu’yu köşe bucak dolaşıp, kimi zaman kürsüde, kimi zaman minberde, kimi zaman meydanlarda halkı uyandırma vazifesini yerine getirmiştir. Onu konuşmak, onu anlatmak demek elbette yaşadığı dönemi, içine doğduğu ve teneffüs ettiği saltanatlı yılları, memleketin istiklali için didinip, çırpındığı yılları ve en nihayetinde kalemini, kelamını anlatmak demektir.” ifadelerini kullandı.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın sözlerinin sonunda Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete uğurlayışımızın 85 yıldönümünde minnetle ve şükranla andıklarını belirterek Yozgat Bozok Üniversitesi ailesinin Mehmet Akif'in Asım’ın nesli olarak belirttiği gençleri yetiştirmeyi şiar edindiklerini sözlerine ekledi.

Açılış konuşmasının ardından Doç. Dr. Nilüfer İlhan “Mehmet Akif Ersoy’un Karakteri ve Ahlakı”, Dr. Öğretim Üyesi Funda Çapan Özdemir “Mehmet Akif Ersoy’un Şiir Anlayışı”, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Fidan ise ”Mehmet Akif Ersoy’un Hayatında Yozgat’ın Yeri” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

27.12.2021 00:00:00