You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Üniversitemizde, Sanal Gerçeklik Ortamında İngilizce Öğrenimini Kolaylaştıran Uygulama Geliştirildi


Üniversitemiz Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü tarafından ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin İngilizceyi sanal gerçeklik ortamında daha kolay öğrenebilecekleri uygulama geliştirildi. Uygulama, öğrencilerin İngilizce ders müfredatına uygun oyunlar ve sınavlar içeriyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gökalp Çınarer’in konuya ilişkin yaptığı  açıklamada, sanal gerçeklik, bilgisayar destekli 3D görüntüler ve animasyonların entegre edildiği yenilikçi teknolojinin öne çıktığını belirtti. Bu teknolojinin, kullanıcılara kendilerini gerçek ortamda bulunuyorlarmış gibi hissettirdiğini ve ortamdaki nesnelerle etkileşimde bulunma imkânı sunduğuna değinen Dr. Öğretim Üyesi Çınarer, şunları kaydetti: "Son yıllarda popülerlik kazanan sanal gerçeklik uygulamaları birçok farklı alanda başarıyla kullanılmaktadır. Bu uygulamalarda, teknolojik araçlar olarak Unity3D oyun motoru ve Oculus Quest 2 sanal gerçeklik gözlüğü sıkça tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar, görsel, sesli ve etkileşimli içeriklerin öğrencilerin dikkatini çektiğini ve öğrenme motivasyonunu artırdığını göstermektedir”.

 Dr. Öğretim Üyesi Çınarer, bu kapsamda Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Yapay Zeka Kulübü öğrencilerinden Kerem Can Kurt ve proje ekibi tarafından VR Tabanlı Yapay Zeka Destekli İngilizce Eğitim Platformu geliştirildiğini aktararak, şu bilgileri paylaştı:"Bu proje, dil öğrenme sürecini daha çekici ve etkili hale getirerek çocukları motive etmekte ve öğrencilerin hızlı öğrenme sürecini desteklemektedir. Uygulama, öğrencilerin İngilizce ders müfredatına uygun oyunlar ve sınavlar içerecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede öğrencilerin dil becerilerini geliştirirken aynı zamanda eğlenmeleri ve etkileşimli bir öğrenme deneyimi yaşamaları amaçlanmıştır. Eğitim uygulaması, öğrencilere motive edici ve etkili bir İngilizce öğrenme ortamı sunmaktadır."

Projenin TÜBİTAK'tan destek gördüğünü belirten Dr. Öğretim Üyesi Çınarer, projenin geliştirme aşamalarının devam ettiğini sözlerine ekledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar,  yapay zekanın hayatın her alanında olduğuna dikkat çekerek yapay zekanın bilgisayar mühendisliği, sağlık, felsefe, bilişsel bilim, elektronik bilimleri başta olmak üzere pek çok multidisipliner alana dahil olduğunu söyledi. Rektörümüz, teknolojiyi, yapay zekayı, yapay zeka alanındaki trendleri ve gelişmeleri takip ederek eğitim süreçlerine entegre etme noktasında notlar aldıklarına değinerek şunları söyledi: “Otomasyon ve verimlilik çağında insan odaklı teknolojik evrimler sonucu oluşan yapay zeka kullanımına yönelik çalışmaları desteklemekteyiz. Üniversitemiz ev sahipliğinde “YOBÜ Uluslararası Orta Anadolu Sempozyumu” ve “Ortopedi ve Travmatoloji’de Yapay Zeka” sempozyumlarını bu amaç dâhilinde düzenledik. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü özelinde Dr. Öğretim Üyesi Gökalp Çınarer önderliğinde öğrencilerimiz ortaya koyduğu bu projeyi oldukça önemli ve anlamlı buluyor başarılarının devamını diliyorum” dedi.

3.06.2024 09:39:51