You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Müderris İhsan Efendi Düzenlenen Panelle Anıldı


Yozgat’ın tarihine ve kültürüne ışık tutan önemli isimlerden biri olan Müderris İhsan Efendi vefatının 63. yıl dönümünde üniversitemizde düzenlenen panelle anıldı.

Üniversitemiz Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi öncülüğünde İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şubesi, İlim, Fikir ve Medeniyet Topluluğu, Cami ve Gençlik Topluluğu himayelerinde Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Akademisyen, Diplomat, Yazar, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, Üniversitemiz Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Kocakaya, fakülte dekanları öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Program öncesinde Yozgatlı İhsan Efendi'nin hayatının kronolojik olarak yer aldığı fotoğraf ve belge sergisi ziyarete açıldı. 

Düzenlenen programın Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tansel Hacıhasanoğlu Yozgat’a değer atfetmiş kıymetli şahsiyetleri tanıtmak ve bu saygıdeğer kanaat önderlerini hatırlatmak adına Üniversitemiz ev sahipliğinde çok sayıda programlar tertip ettiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Hacıhasanoğlu konuşmasının devamında: “ Bugün Yozgat’ta yetişen ve bütün topluma mal olmuş önemli değerlerden Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan bir başka önemli ve kıymetli değer Babası Mehmet İhsan Efendi’yi dinleyeceğiz. Böyle önemli bir programı tertip eden çalışma arkadaşlarıma ve katılımlarıyla bizleri onurlandıran Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve Sayın Dr. Ali Şakir Ergin’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Programın devamında Akademisyen, Diplomat, Yazar, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu “Babam Müderris İhsan Efendi” konulu konferansıyla katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. İhsanoğlu konuşmasında İhsan Efendinin hayatı, aydın şahsiyeti, edebi kişiliği, Kahire’de geçen yılları, Mehmet Akif Ersoy’la olan anıları ve tefekkür dünyası hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Açılış konferansının ardından Öğr. Gör. Kâmil Büyüker moderatörlüğünde Konya KTO Karatay Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Caner Arabacı, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Kalyon, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Elemanı Dr. Öğretim Üyesi Abuzer Kalyon ve İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şubesinden Mehmet Turhan’ın konuşmacı olduğu panelde Türkiye’de din anlayışına ve dinî ilimlere yön vermiş; ilmî yetkinliği ve vakur şahsiyetiyle İslam dünyasının sevgi ve takdirini kazanmış 20. yüzyılın büyük âlimlerinden Yozgatlı İhsan Efendi anlatıldı.

Panelin sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Evren Yaşar, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na günün anısına hediye takdiminde bulundu. 

Anma programı  sonrası Akademisyen, Diplomat, Yazar, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar'a nezaket ziyaretinde bulundu.

Program sonrasında kampüsümüzde yer alan Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılış kurdelası kesildi.

15.05.2024 15:44:31