You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

ÜNİVERSİTEMİZİN AZERBAYCAN ÜNİVERSİTELERİ İLE YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR AZERBAYCAN BASININDA GENİŞ YER ALDI


Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın, 2022 yılı içinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye var olan akademik işbirlikleri güçlendirmek amacıyla yaptığı ziyaretler ve yapılan işbirliği protokolleri Azerbaycan basınında geniş yer aldı.  

Azerbaycan’ın Yeni Sabah, Mekteb Gushesi, modern.az, azedu.az. gibi önemli gazeteleri ve internet sitelerinde yer alan haberlerde Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın ziyaretlerde yaptığı görüşmelerin ve işbirliği protokollerinin neticelerini vermeye başladığı büyük bir memnuniyetle dile getirildi.  

Haberlerde Azerbaycan’ın en köklü eğitim kurumlarından olan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Caferov yapılan görüşme ve anlaşmadan sonrasında imzalanan işbirliği protokolü ile “Türkiye ve Azerbaycan’daki Uluslararası Öğrenciler İçin Eğitsel Uyum Programı Geliştirilmesi ve Etkililiğinin Değerlendirilmesi” konulu bir çalışma başlatıldığından ve Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrenci sıralamasında sayı olarak ikinci sırada yer alan ve yaklaşık 24.000 Azerbaycanlı gencin, eğitim hayatlarında ve sosyal yaşamda daha başarılı olabilmeleri için başlatılan bu projenin olumlu neticeler vermeye başladığı dile getirilmiştir.

Yine Azerbaycan Ziraat Üniversitesiyle “Ata Tohumu ve Tohum Bankacılığı” alanında çalışma yapılmasına karar verildiği,  bu anlaşma metni üzerinden hareketle iki üniversite arasında “Türkiye’de Tescil Edilmiş Bazı Makarnalık Buğday Çeşitlerinin Azerbaycan’daki Uyum Yetenekleri ile Verim, Kalite ve Hastalıklar Yönünden Performanslarının Belirlenmesi” hakkında bir proje hazırlanıp TÜBİTAK’a sunulduğu belirtildi.

Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü (ATI) ile “Siyer Nebi ve Kur'an” temalı bilimsel toplantılar yapılması ve akademik yayınların oluşturulması hazırlıkları devam ettiği ayrıca “Dezavantajlı Üniversite Öğrencilerine Yönelik Manevi Bakım: Maneviyat Yönelimli Terapi Uygulamalar” konulu bir projenin hayata geçmesi için ilk adımlar atıldığı ifade edildi.

Haberde ayrıca Bakü Avrasya Üniversitesi ile birlikte yürütülen projelere dair de bilgiler verildi.

 Azerbaycan Bakü’de gerçekleştirdiği ziyaretler ve imzalanan protokoller sonrasında yürütülen çalışmaların Azerbaycan basınında geniş yer alması dolayısıyla bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi'nin uluslararasılaşması ve görünürlüğünün artırılması adına önemli çalışmalar yaptıklarını ve çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ifade etti. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de farklı üniversitelerle imzalanan işbirliği protokollerinin neticesini vermeye başlamasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, "İlerleyen günlerde ikili ilişkilerin farklı alanlarda neticelerini göreceğimize inanıyorum. Bu konuda duyarlılıklarından dolayı da Azerbaycan basınına teşekkür ediyorum.” dedi.

Azerbaycan basınında çıkan haberler için tıklayınız:

https://yenisabah.az/turkiyenin-meshur-universiteti-azerbaycanla-elaqeleri-genislendirir

https://modern.az/aktual/401088/turkiyenin-meshur-universiteti-azerbaycanla-elaqeleri-genislendirir/?fbclid=IwAR3jLvNPhW-WMbzcEcZ7-5JmRPM2H2lqjyRYdlxlDK5KFnEC_NFOPBdPzOk

https://azedu.az/az/news/65274-turkiyenin-meshur-universiteti-azerbaycanla-elaqeleri-genislendirir?fbclid=IwAR2vWn26cTpYwEzvQa1LwrwLutF7aHeXPArFIJXkqlQRzzMm2BtQvkT0zuo

https://turkustan.az/news/44129-Turkiyenin-meshur-universiteti-Azerbaycanla-elaqeleri-genislendirir-

https://mia.az/w1045937/yozgat-bozok-universiteti-rektoru-bakida-coxsayli-gorusler-kecirib-elaqeler-guclendirilir-fotolar-2023-03-16-132125

https://xezernews.az/?name=xeber&news_id=90601

https://mektebgushesi.az/2023/03/16/turkiy%c9%99nin-m%c9%99shur-universiteti-az%c9%99rbaycanla-%c9%99laq%c9%99l%c9%99ri-genisl%c9%99ndirir/?fbclid=IwAR3XlKyoodqFfnbi-DuNIthh6KKTB5wMwf36ZPs80HdFl7CjZYaNF-AuP_I

 

17.3.2023 14:47:30