You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

TARIMSAL ÖĞRETİMİN 176. YILI KUTLANDI


 

Türkiye’de tarımsal öğretimin 176. yıl dönümü, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.

 

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ali Gülümser, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Yozgat Tarım Orman Müdürü Tanju Özkaya, fakülte dekanları, daire müdürleri, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, çiftçiler ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi öğrencileri adına Çağrı Tekin yaptı. Tekin konuşmasında: “Toprağımızı korumak, doğayı koruyarak birim alandan daha yüksek verim elde etmek, küresel ısınmaya karşı kuraklığa dayanımlı yüksek bitkiler ıslah ederek üreticilerin hizmetine sunmak, biyolojik mücadele ekipmanlarını geliştirerek doğayı korumak, biz Ziraat Mühendislerinin insanlığa karşı sorumluluğudur. Ayrıca, Ziraat Mühendisleri insanlık için gerekli olan hijyenik ve güvenli hayvansal ve bitkisel ürünü temin etmede önemli görev üstlenmektedirler. Ziraat Fakültesinde okuyan, Ziraat Mühendisi adayları olarak hepimiz bu şuurla mesleğimizi icra etmemiz gerektiğinin farkındayız. Devletimiz tarafından, son yıllarda tarımsal faaliyetlere yapılan yatırım ve teşvikler artmakla birlikte, tarımın bütçedeki payının ve Ziraat Mühendisi istihdamının artırmasının gerekli olduğuna inanıyorum. Ayrıca tarıma dayalı AR-GE faaliyetlerinin, özellikle kuraklığa dayanımlı bitki ıslahı, biyolojik mücadele, tarımsal biyoteknoloji, hayvansal ürünlerin güvenli temini ve tarımda ileri teknoloji ekipmanlarının desteklemesi gerektiğini düşünmekteyim. Bununla birlikte, bu yatırımların ve çalışmaların daha da geliştirileceğine inanmaktayım”  dedi. 

 

Tarımsal Yükseköğretimin 176. yıldönümünü kutlayan Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Türkiye’de 176 yıl önce tohumları atılan tarımsal yükseköğretimin tarihsel geçmişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Küresel ısınma ve buna bağlı çevresel problemler, dünya nüfusunun her geçen gün artması, buna karşılık bu nüfusun içindeki üreten insan oranının gün geçtikçe azalması ve salgın hastalıkların çoğalması gibi birçok etkene bağlı olarak artan gıda problemi ziraat eğitiminin önemini bir defa daha ortaya koyduğunu belirten Prof. Dr. Gürbüz;  “bu problemin giderilmesinde, biz Ziraat Fakültelerine önemli görevler düşmekte ve bizler bu kıymetli görevi yerine getirmekteyiz” dedi.

 

Ziraat Fakültesi olarak ülkenin tarımsal anlamdaki ihtiyaçlarının ve sorunlarının çözümü noktasında kendilerini sorumlu hissettiklerini dile getiren Prof. Dr. Gürbüz sözlerini şöyle sürdürdü; “Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesini, diğer ziraat fakültelerinden farklı ve önemli kılan özelliği Yozgat Bozok Üniversitesi’nin kenevir alanında ihtisas üniversitesi olmasıdır. Üniversitemizde, kenevir bitkisinin insan hayatında endüstriyel ve tıbbi olarak kullanımı ile ilgili gerekli araştırmaların yapılması için fiziki alanlar, laboratuvarlar ve çoğunluğu ziraat fakültesi öğretim elamanlarından oluşan kadro bulunmaktadır. Ziraat fakültesinde okuyan bir öğrenci lisans ve lisansüstü seviyesinde bu öğrenimi alarak diğer meslektaşlarına göre artı bir özelliğe sahip olabilmektedir. Bununla birlikte fakültemiz kenevir bitkisi alanında var olan üniversite imkânlarından kolayca faydalanabilmektedir. Ziraat fakültesindeki doğru ve çağdaş eğitim ile çevresel risklerin neler olduğu ve bütün bu risklere rağmen insanlık için nasıl, ne zaman, nerede ve niçin üretim yapılacağının doğru olarak belirlenmesi ile bu imkân sağlanabilir. Bundan dolayı, ziraat fakültelerinden mezun olan her bir ziraat mühendisi aynı zamanda bir çevre düzenleyicisidir. Bu eğitimi alan ziraat mühendisleri, bitkisel ve hayvansal üretimin etkileşimini en iyi analiz eden ve buna göre stratejiler belirleyerek çevre ve iklimin zarar görmesini engelleyen önemli bir meslek grubudur. Bizler de ziraat mühendislerini yetiştiren öğretim üyeleri olarak bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Ziraat Fakültesi bütün imkânları ile teorik ve uygulamaya yönelik eğitim öğretimi ile başta ülkemize ve bütün insanlığa faydalı olabilecek ziraat mühendislerini kararlılıkla yetiştirmektedir. Bu duygular ile öğrencilerimiz, meslektaşlarım, tarıma katkı veren üreticilerimiz ve misafirlerimiz. Tarım Bayramınız kutlu olsun.”

 

Tarımsal öğretimle tarımın daha bilinçli, verimli ve modern bir faaliyete dönüştüğünü dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasında şunları söyledi: “Tarımsal öğrenimin başladığı 176 yıl öncesinden bu tarafa Türkiye’de tarımda çok önemli bir düzey elde edilmiş olmasına rağmen dünya ölçeğindeki tarımsal üretime baktığımızda çok ileri düzeyde olduğumuzu söyleyemeyiz. Yozgat, tarım ve hayvancılık bölgesinde yer alan bir ilimiz. Ziraat Fakültesi özelinde eğitimin ekseninin, geleceğin ziraat mühendislerinin yetiştirilmesinin bu zeminde ele alınması gerekmektedir. Kendi özelimizde ise Yozgat’ta tarım neredeydi, nerede olması hedefleniyor ve bu zeminde Ziraat Fakültesi eğitimi ile neler yapılıyor bunun ciddi şekilde masaya yatırılması gerektiğini düşünüyorum. Tarımsal Öğretimin 176. yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi özelinde böyle bir vizyonu bölgemizde, Türkiye’de ve dünyada nasıl ortaya koyduk? Ziraat Fakülteleri olarak bu zeminde çiftçilerimize paydaşlarımıza hangi zeminde ne katıyoruz bu sorgulanmalı.

 

Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi bu zeminde çok önemli çalışmalar ve projeler yapıyor. Biz bunları yeterli görmüyoruz. Çok daha vizyonel, bölgesine değer katan, ülkesine tarımsal vizyonda değer katan bir süreci eğitim öğretimde akademiya da yönetmek ve yürütmek istiyoruz. Bu zeminde tarım ve hayvancılık şehri olan Yozgat’ta Üniversitemizin bölgesel kalkınma odaklı ihtisas üniversitesi olması da bu bağlamda ele alınmalı. Tarım ve hayvancılık bölgesi dediğimiz Yozgat’ın tarım ürünlerine baktığımızda buğday, arpa, mercimek ve nohut. Tarımın sürdürülebilir olması bölge çiftçisinin daha güçlenmesi ve alternatif ürünlerin ortaya konması adına endüstriyel ölçekte bitkilerin bu bölgeye kazandırılması lazım.

 

Yozgat Bozok Üniversitesi 2021 yılına kadar eğitim odaklı bir üniversite olarak kendini konumlandırmışken, 2022-2026 stratejik hedeflerini girişim odaklı bir üniversite olarak konumlandırmaktadır. Bunun esası bölgesel kalkınma odaklı bir üniversite olmasından kaynaklanıyor. Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültemiz başta olmak üzere artık ihtisas alanıyla bölgesel kalkınma odaklı hedeflerini hayata geçiren bir üniversite olarak karşınıza çıkıyor.”

 

 

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ali Gülümser, “Değişen Dünyada Ziraat Mühendisliğinin Önemi”; Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da “Şeker Pancarı Üretiminde Ziraat Mühendisliğinin Yeri ve Önemi” konularında katılımcılara bilgiler aktardı. 

 

Program, Ziraat Fakültesi 4. sınıf öğrencilerinden not ortalaması en yüksek 3 öğrenciye Başarı Belgeleri ve hediyelerinin verilmesi ve akademik başarı kaydeden öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuğrul Yakupoğlu, Doç. Dr. Murat Güney, Doç. Dr. Mehmet Akif Boz, Doç. Dr. Servet Aras, Doç. Dr. Gamze Pekbey, Doç. Dr. Cennet Yaman, Doç. Dr. Hakan Keles’in cübbe giymesi ile sona erdi.

10.1.2022 14:12:56