You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

TÜBİTAK 2209-A PROJELERİNDE ÜNİVERSİTEMİZ 181 ÜNİVERSİTE ARASINDA 6. SIRADA YER ALDI


TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” 2022/1. Dönem kapsamında yapılan başvuruların destek sonuçları açıklandı.
Açıklanan sonuçlara göre 300 başvuru ile 2209-A projelerine katılım sağlayan Üniversitemizin 157 projesi kabul gördü. Türkiye genelinde 181 devlet ve vakıf üniversitesinin başvurularının değerlendirildiği 2209-A öğrenci projelerinde Üniversitemiz büyük bir başarı sağlayarak 6’ncı sırada yer aldı.
Bu yıl Üniversitemizden 157  proje ile başvuruları kabul edilen birimler ve sayısal dağılımları ise şu şekilde: Yozgat Meslek Yüksekokulu 22, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4, İletişim Fakültesi 1, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 23, Sağlık Bilimleri Fakültesi 5, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 5, Sarıkaya Fizyoterapi Yüksekokulu 11, Sorgun Meslek Yüksekokulu 5, Spor Bilimleri Fakültesi 8, Şefaatli Meslek Yüksekokulu 6, Veteriner Fakültesi 2, Yerköy Adalet Meslek Yüksekokulu 1, Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu 3, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu 35,  Tıp Fakültesi 4, Diş Hekimliği Fakültesi 5, Eğitim Fakültesi 10, Fen Edebiyat Fakültesi 7 ve Ziraat Fakültesi 8 olmak üzere 157 proje hazırlandı. 
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programında 
Üniversitemizin  başarısının her yıl  giderek arttığını söyledi. 

Öğrencilerin eğitimleri sırasında araştırma faaliyetleri yürütmelerinin  önemine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ açıklamasının devamında: “Üniversitemizde proje kültürü her geçen gün artıyor. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Bilgiyi sadece üretip yaymayı değil onu toplumsal faydaya dönüştürmeyi amaç edinerek bu doğrultuda eğitim ve öğretim süreçlerimizi başarı ile yönetiyoruz. TÜBİTAK 2209-A öğrenci projelerinde elde edilen başarının elbetteki tesadüfü değil. Üniversitemiz 181 devlet ve vakıf üniversitesi arasında geçen yıl 94  proje ile 9. sırada yer alırken, bu yıl 157 proje ile 6. sıraya yükseldi. Bu sonuç inanmanın, azim ve kararlılıkla başarıya odaklanmanın bir göstergesidir.” dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi'nin akademyaya değer katan önemli bir bilim yuvası olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, üniversite olmanın gereklerinden birisinin de bilimsel çalışmalara ağırlık vermek olduğunu ifade eden dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, "Yürütülen tüm bilimsel faaliyetlerde akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin her zaman yanındayız ve kendilerini destekliyoruz. Bu çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz, danışman hocalarının da rehberliğinde projeler üreterek birikimlerini değerlendirme imkânı buluyorlar. Bu vesile ile TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destek Programı kapsamında projeleri kabul edilen başta öğrencilerimiz olmak üzere onları bu süreçte destekleyen ve projelerinde danışmanlık yapan öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

17.11.2022 10:52:06