You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

ÜNİVERSİTEMİZ KARİYER MERKEZİNDEN MÜMİN SARIKAYA SÖYLEŞİSİ VE KONSERİ


Üniversitemiz Kariyer Merkezi tarafından Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde Sanatçı Mümin Sarıkaya Söyleşisi ve konseri düzenlendi. Spinal Müsküler Atrofi (SMA) TIP 1 hastası Yozgatlı Eslem Fatma Altındağ’ın tedavisi için düzenlenen programa Yozgat Valisi Ziya Polat ve Eşleri, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Eşleri, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Eşleri, Merkez İlçe Bölük Komutanı İzzet Gönenli ve Eşleri, Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Kişi ve Eşleri, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Şenol Akın, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konser öncesi moderatörlüğünü Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sümeyra Gazel’in yaptığı söyleşide sanatçı Mümin Sarıkaya kişisel yaşamı ve müzik yolculuğu hakkında bilgiler verdi. Yozgat Bozok Üniversitesi’nde bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Sarıkaya şunları söyledi:

“Yozgat’ın Şekerpınar mahallesinde doğdum ve büyüdüm. Çocukluk yıllarından beri en büyük hedefim müzisyen olmaktı. Ailem ve çevrem sayesinde müzik hayatım başladı. Müzisyen olmamdaki en büyük destekçim abim. Bazı çocuklar kendilerini belli işlere meyil ederler ve hiçbir güç onları ondan ayıramaz bizim ki biraz öyleydi. İlkokuldayken öğretmenler ne olacaksın çocuğum diye sorardı; kimi doktor olacağım, kimi öğretmen olacağım derdi. Öğretmenim “Mümin sen ne olacaksın?” derdi. Ben de “en büyük müzisyen olacağım” derdim. Daha çocuk yaşlarda müzisyen olmak benim için bir hedefti.”

Sanatına dair de konuşan Sarıkaya, beste yapmak için dert sahibi olmak, dertlenmek gerektiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben biraz dertli bir adamım. Dert adama şarkı yazdırır. Anadoluda şöyle bir şey var. Biz biraz da dertten pay çıkarırız kendimize. Yani böyle durduğumuz yerde dertlenmeyi severiz. Hiçbir şey yokken bir şarkı dinlemekle hüzünlendiğimizi görmüşsünüzdür. Dert adamı söyletir, dert adama beste yaptırır. Dinleyen de o ölçüde şarkılarda kendini bulur. “Ben Yoruldum Hayat” şarkısı da bu ruh hali ile yazıldı, bestelendi.  Herkes bu şarkının içinde kendinden bir parça buldu. İnsanların derdini bilmeden anlatmışım. Oysaki bana soruyorlar şarkı yazmak nasıl bir duygu diye. İlham denilen şey gerçekten var arkadaşlar. O olmasa idi bu şarkı böyle kelimelere dökülmezdi.”

Söyleşi sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından Sanatçı Mümin Sarıkaya’ya bir plaket takdim edildi. Rektörümüz yaptığı konuşmada; '' bizleri kırmayarak SMA Hastası yavrumuza destek olmak üzere Üniversitemizde sahne alan Mümin Sarıkaya’ya teşekkür ederim ve bu tür organizasyonların üniversitemizde devam edecektir'' dedi. 

Öğrencilerin yoğun ilgisi ile devam eden konser sonrasında Sanatçı Mümin Sarıkaya’ya Yozgat Valisi Ziya Polat tarafından bir plaket takdim edildi.

7.1.2022 16:43:05