You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

REKTÖRÜMÜZ AZERBAYCAN'IN BAŞKENTİ BAKÜ’DE BİR DİZİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ


Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, aynı kültürel ve tarihi kaynaklardan beslendiğimiz; hayatın pek çok alanda işbirliği içinde olduğumuz kardeş Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye, var olan akademik işbirliklerini güçlendirmek ve yüksek öğretimde uluslarasılaşma sürecine katkı sağlamak amacıyla çeşitli  ziyaretler gerçekleştirdi. Ayrıca ziyaret çerçevesinde, Türkiye’de eğitim almayı planlayan Azerbaycanlı gençlerin üniversitemizi tanımalarını sağlayacak ve tercih etmelerine etki edecek programlara iştirak etti.  
5 Üniversite ile İşbirliği Protokolü İmzalandı.
Ziyaret kapsamında, Üniversitemiz ile Azerbaycan Cumhuriyeti'nin eğitim hayatında çeşitli açılardan önem arz eden üniversiteleri ile görüşmeler sağlandı, Yozgat Bozok Üniversitesi'nin tanıtımı yapıldı  ve işbirliği protokolleri imzalandı. 

Bakü Devlet Üniversitesi 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elçin Babayev’i makamında ziyaret etti ve Yozgat Bozok Üniversitesi'ni görsel desteklerle tanıttı. Azerbaycan'ın en büyük üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi ile işbirliği anlaşmasının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Karadağ,  imzalanan metnin aktif olarak karşılık bulmasını çok arzu ettiğini ve ortaklaşa projelerin hayata geçeceğine dair olan inancını dile getirdi.  
İmza töreninde konuşan Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elchin Babayev, Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin milli, manevi ve tarihi bağlarla kopmaz olduğunu söyledi. Rektör, iki ülke arasındaki ilişkilerin her düzeyde en üst düzeyde geliştiğini ve dünyaya örnek olduğunu vurguladı. Elchin Babayev, BDU'nun faaliyetlerinde Türkiye'nin önde gelen üniversiteleri ve eğitim kurumları ile ilişkilere özel önem verildiğini, Yozgat Bozok Üniversitesi ile imzalanan sözleşmenin bu ilişkileri daha da güçlendireceğinden emin olduğunu kaydetti. Ziyaret iki üniversite arasında imzalanan protokol metni ile son buldu. 

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi 
Azerbaycan’ın en köklü eğitim kurumlarından ve eğitim hayatına doğrudan etki yapan  Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cafer Caferov ziyaret edildi. Çok samimi ortamda gerçekleşen görüşmede Rektörümüz Karabağ eğitim fakültesinin çalışmalarından bahsederek yapılabilecek işbirliklerini ifade etti. En kısa sürede Yozgat Bozok Üniversitesi'ni ziyaret etme niyetini ifade eden Caferov, ikili diploma alanında işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti. Ziyaret sonunda iki üniversite arasında protokol metni imzalandı.

Azerbaycan Devlet İlahiyat Enstitüsü 
Rektörümüz Karadağ, Azerbaycan İlahiyat Enstitüsü (ATI) Rektörü Prof. Dr. Agil Şirinov’u makamında ziyaret etti. İki üniversite rektörü arasında gerçekleşen detaylı görüşme sonrasında protokol metninin aktif karşılığını bulması amacıyla ortak bir kararla  “Siyer Nebi ve Kur'an” temalı bilimsel toplantılar yapılması ve akademik yayınların oluşturulması hususunda anlaşmaya varıldı.

Bakü Avrasya Üniversitesi 
Baki Avrasya Üniversitesi ziyaret edilerek Üniversite'nin Rektör Yardımcıları Hüseynova Nigar Nazim qızı ve Qasımov Səyavuş Kamran oğlu ile bir görüşme gerçekleştirildi. Ziyaretin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcıları arasında protokol imzalandı. Protokolle iki üniversite arasında toplam kalite yönetimi süreçlerinin ele alınması ve bu alanda birlikte çalışmalar yapılması kararlaştırıldı.

Hazar Üniversitesi 
Rektörümüzün bir sonraki durağında Azerbaycan’ın ilk kurulan özel üniversitelerinden olan ve uluslararasılaşma konusunda dimkat çeken başarıya sahip olan Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hatıra Yusufova vardı. Burada da ilgi ile karşılanan Rektörümüz, iki üniversite arasında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik olarak hazırlanan mutabakat metnini Rektör Yusufova ile imzaladı. Uzaktan eğitim ile yakından ilgilenen Hazar Üniversitesi heyeti Rektörümüzün detaylı açıklamaları ile sistem hakkında bilgi sahibi oldu. Ayrıca üniversitede kurulan ve Azerbaycan’da tek olan Mevlana Araştırmaları Merkezini ziyaret eden Rektör Karadağ, merkezin manevi zenginliğini takdir ettiklerini ifade etti. 

STK Ziyareti 
Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ziyaret kapsamında çeşitli sivil toplum kuruluşları ve medya temsilcileri ile özel görüşmeler yaptı. Bu bağlamda 2016 yılında Azerbaycan Adalet Bakanlığı sistemine kaydolarak faaliyetlerine başlayan ve  “Kadınların  Gelişimine və Eğitimine Dəstək” adıyla hizmet veren, cemiyetin orta ve alt gelir düzeyinde yer alan kadınlarına dönük faaliyetler düzenleyen, Aygün Ahmedova tarafından kurulan ve müdür Sevinç Mansurova tarafından yönetilen sivil toplum örgütü ziyaret edildi. Başkan ve üyelerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda Yozgat örneğinde kadınların ekonomik hayata katılımı konusunda elde edilen başarılı çalışmalardan bahsedildi. Toplantı sonrasında derneğin meslek edindirme amacıyla uygulanan “Banu Çiçek” projesine dair hediyeler takdim edildi. 

Veli ve Öğrencilerle Buluşma 
Ziyaretlerin bir sonraki durağında Üniversitemizde eğitim alan, 2023 yılından itibaren eğitim almayı arzu eden öğrenciler ve aileleri ile Rektörümüz bir araya geldi. Rektörümüz buluşmada üniversitemiz hakkında katılımcılara bilgi verdi. Geniş bir katılımın olduğu toplantıya medya kuruluşları da ilgi gösterdi. Programa katılan Azerbaycan merkezli yayın yapan ulusal kanal ATV Az televizyonuna da Rektörümüz açıklamalarda bulundu.

Ziyaret çerçevesinde Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Azerbaycan aydınları ile ikili görüşmeler yaparak Üniversitemizin tanıtımını sağladı. 
Rektörümüz ayrıca 2018 yılında Bağımsız Azerbaycan Cumhuriyetinin kurulması için 12.000 askeri ile kardeş Azerbaycan’ın yardımına gelen Nuri Paşa önderliğindeki Kafkas İslam Ordusunun savaş sırasında hayatını kaybeden şehitlerinin istirahat ettikleri Türk Şehitliğini ziyaret etti.
Azerbaycan Bakü’de gerçekleştirdiği ziyaretler ve imzalanan protokoller sonrasında bir açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, ihtisas üniversitesi olan Yozgat Bozok Üniversitesi'nin uluslararasılaşması ve görünürlüğünün artırılması adına önemli çalışmalar yaptıklarını ve çalışmaların meyvesini vermeye başladığını ifade etti. Yozgat Bozok Üniversitesi olarak  sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede akademisyen-öğrenci değişimi, proje ve program geliştirme, ortak araştırma, tecrübe aktarımı ve ihtiyaç duyulan alanlarda işbirliği protokolü imzaladıklarını belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  "Kardeş iki ülke olan Azerbaycan ve Türkiye arasında üniversiteler düzeyinde bilimsel anlamda ikili işbirliği anlaşmalarımız hem üniversitelerimize hem de öğrencilerimize büyük ölçüde fayda sağlayacağına inanıyorum. İmzalanan protokollerin taraflara hayırlı olmasını temenni ediyorum. İki ülke üniversiteleri arasında gerçekleşen bu temaslarda katkı ve desteklerinden dolayı Haka Group Yurt Dışı Eğitim ve Öğretim Danışmanlığı Yöneticilerine çok teşekkür ediyorum." dedi. 

Ziyaret ve protokollerin Azerbaycan basınında yankınları için tıklayınız:

https://bsu.edu.az/az/news/bdu_v_yozqat_bozok_universiteti_arasnda_mkdalq_mqavilsi_imzalanb

https://tehsil.biz/news/tr/43898/

https://azertag.az/xeber/ADAU_ile_Yozgat_Bozok_Universiteti_arasinda_emekdasliq_memorandumu_imzalanib-2239745

 

 

5.8.2022 22:26:51