You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

“YOBÜ 2020 ÖDÜLLERİ” DÜZENLENEN TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDU


Üniversitemiz tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve her yıl geleneksel hale getirilecek olan “YOBÜ  ÖDÜLLERİ”nin 2020 ödülleri yapılan törenle sahiplerini buldu.

Bu yıl ilk kez düzenlenen ödül töreninde 2020 yılı için Akademik Teşvik, Genç Bilim İnsanı, İdari Başarı, Kalite, Öğrenci Başarı, Üstün Hizmet ve Sanat alanında ödüllerin yanı sıra teşekkür belgesi almaya hak kazanan 37 kişiye ödülleri verildi.  

Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene,  Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Arif Hamdi Sazak,  Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgat Polis Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Kişi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Prof. Dr. Yücel Güney,  Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Uğur Kölemen ve çok sayıda akademik, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Tören öncesi konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın, Yozgat Bozok Üniversitesi’nin her alanda kaliteyi esas alarak gelişimini ve büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin kalite anlamında Türk Standartları Enstitüsü’nden tüm birimleri için aldığı TSE 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından başarılı geçirilen dış değerlendirme ve izleme raporlarına,  son olarak COVID-19 için TSE’den alınan Güvenli Kampüs Belgesine sahip bir üniversite olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şenol Akın, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu büyümede emeği geçen kişilerin yaptıklarını görünür kılmak,  Üniversitemizin kurumsal kapasitesinin gelişmesine yaptıkları katkılardan dolayı kendilerini ödüllendirmek amacıyla Senatomuz tarafından Ödül Yönergesi onaylanarak 2021 yılında yürürlüğe girmiştir. Ödül verilecek kişiler, Yönergemize göre Senato tarafından seçilen Ödül Komisyonu tarafından “ödüle başvuruyu esasa alarak” belirlenmiş ve Senatonun onayına sunulmuştur. 2020 yılı için verilen ödüller, farklı bilim alanlarında verilen Akademik Teşvik, Genç Bilim İnsanı, İdari Başarı, Kalite, Öğrenci Başarı, Üstün Hizmet ve Sanat ödüllerinden oluşmaktadır. Ödül alan kişi ve birimleri tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. ”dedi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, üniversitelerin bilginin üretildiği, bilginin çoğaltıldığı ve bilginin teknolojilere dönüştürüldüğü kurumlar olduğunu ifade ederek bu temelde üniversitelerin en önemli işlevinin bilgiyi sürekli güncellemek ve bu çerçevede eğitimi-öğretim süreçlerini yönetmek olduğunu belirtti. Rektörümüz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yozgat Bozok Üniversitesi kuruluşundan bu tarafa hem eğitim-öğretim noktasında hem bilimsel çalışmalar noktasında her alanda iddiasını sürdürmeye devam etmektedir. Bilim ekseninde hareket eden bir kurumda “marifet iltifata tabidir” düsturuyla hak edene hak ettiğini vermek, bilenle bilmeyeni, değer katanla katmayanı aynı kefede tutmamak esastır. Yozgat Bozok Üniversitesi de bu manada geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz ödül töreninin ilkini şu anda gerçekleştiriyor. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür etmek istiyorum. Üniversitelerin gelecek vizyonları ne ise üniversiteler gelecek adımlarını hangi temellere üzerine oturtacaksa bir kere kalkınmaları da bu temel üzerinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Üniversitelerin iki temel ayağı olan eğitim-öğretim süreçleri sürekli gelişirken öbür taraftan da esas kimliği olan bilimsel çalışmalar noktasında sürekli yön veren bir üslupla hareket edecek olursa ülkelerin gelişmişliği de o oranda mesafe kat edecektir. Ülkemizin son yirmi yılına baktığımızda akademiyaya verilen önem ve değer, bilimin bilginin üretilmesine yönelik inisiyatif ve kararlılığı neticesinde ülkemizde teknolojik anlamda bir çok şeyin yapıldığını hatta ticarileştirildiğini görüyoruz. Türkiye ağır sanayide, ağır teknolojiler sanayisinde, elektronik sanayinde, bilgi işlemlerde dünyada söz sahibi ülke konumuna gelmişse kendi SİHA’sını İHA’sını yapabilmişse, uçak yapacak pozisyona gelmişse yakın zamanda elektrikli aracı ticari anlamda piyasaya sürecekse, bunun adı bilginin teknolojiyle buluşması, teknolojinin üniversite sanayi işbirliği kapsamında sürekli ama sürekli taze tutulmasından kaynaklanıyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi bu temelde, bu iki temel sacayağından sapmadan ve bu sacayağının önemli bir unsuru olan bilimin teknolojiye dönüştürülmesi sürecinde üçüncü bir sacayağını ekleyen bir üniversite olarak karşınızda duruyor. Bölgesel kalkınma odaklı hedefleriyle bilginin teknolojiye dönüştüğü dolayısıyla sanayi üniversite işbirliğinin artık hayata geçtiği bir stratejik planını belirlemiş bir üniversite ile karşı karşıyayız. Yani Yozgat Bozok Üniversitesi araştırma geliştirme faaliyetleriyle bilgiyi tabi ki üretti, üretecek ve bundan sonra daha nitelikli bilgileri üretmeye devam edecektir. Ancak bu bilgiyi üretmek yetmez. Bu bilgiyi aynı zaman teknolojiye dönüştürmek ve sanayiciyle buluşturmak gerekir diye düşünüyorum.

“Girişim odaklı bir üniversite” olarak kendini konumlandırmış Yozgat Bozok Üniversitesi, bölgesel kalkınma odaklı hedeflerini de ortaya koymuş ve bu konuda stratejiler belirlemiş bir üniversite olarak kendisini sürekli her alanda hep ileriye taşımanın gayreti ve çabası içerisindedir. Yozgat Bozok Üniversitesi yaklaşık son üç seneden bu tarafa “Kararlılıkla, Başarıya…” hedefiyle sürekli kendi potansiyelini güçlü ve zinde tutmak adına arasına çok değerli akademisyenleri katarak sürekli bu iddiayı sürdürmenin peşinde. Bunun bir göstergesi olarak Yozgat Bozok Üniversitesi’nin bilimsel anlamda neler yaptığına dair verileri paylaşmak isterim.

Scientific Index’te yapılan bir değerlendirmede dünyada 200 ülkede 10 bin üniversite ve bir milyon akademisyen üzerinde yapılan akademik başarı sıralamasında Yozgat Bozok Üniversitesi 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında 115 üniversite arasında 38. sırada; 199 devlet ve vakıf üniversiteleri arasında 98’inci sırada; 125 devlet üniversiteleri arasında 66’ıncı sırada ve 200 ülkeden 10 bin üniversitenin yer aldığı genel sıralamada ise 2836’ncı sırada yer almaktadır.

İspanya Ulusal Araştırma Konseyi Webometrics Dünya Üniversite sıralamasında toplamda 200 ülkeden yaklaşık 31 bin yükseköğretim kurumu arasında Yozgat Bozok Üniversitesi dünya çapında 2020 yılında 2766. sırada iken 2021 yılında 2487. sıraya yükseldi. Yine Türkiye’deki 210 üniversite arasında Yozgat Bozok Üniversitesi 77. Sırada yer alırken, son 25 yıl içinde kurulan devlet üniversiteleri içerisinde Yozgat Bozok Üniversitesi 7. sırada yer almaktadır. Yozgat Bozok Üniversitesi “Kararlılıkla, Başarıya…” mottosuyla iki sene içerisinde ciddi bir ilerleme kaydetmiştir.

Hedefimiz Yozgat Bozok Üniversitesi’ni bölgesine değer katan bir üniversite olmasının ötesinde uluslararası düzeyde saygınlığı olan bir üniversite konumuna taşımaktır.

Çok değerli misafirler, çok değerli öğrencilerim. Bu tören, esasında bu misyonu, bu hedefi, bu ideali yeniden kamçılamak yeniden gözden geçirmek ve hatta hedefi daha da yükseltmek adına gerçekleştirilen bir ödül töreni.

Biz bu ödül törenini ifade etiğimiz üzere geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Milli sporcumuz Rıza Kayalap gibi yazarımız Mustafa Çiftçi gibi bu ülkenin medar-ı iftarı Yozgat Sevdalısı Hayırsever İş insanı Bilal Şahin gibi değerleri onure etmek istiyoruz.

Aramızda ödül alacak çok kıymetli öğrencilerimiz var. Bu ülkenin yarınları gençlerimiz Yozgat Bozok Üniversitesi’ni tercih etmiş ise bizim bu öğrencilerimize her alanda ve düzeyde dokunmamız gerekiyor. TÜBİTAK 2209 A öğrenci projeleriyle bu öğrencilerimizin geleceklerine yönelik, onların dünyalarını keşfetmek adına bir vizyon belirledik ve yeni hedeflere yelken açtık.

Alanlarında bilimsel çalışmalar temelinde gerek genç akademisyenlerin yaptığı çalışmalarla akademiyada üniversitemizi görünür kılan, bugün ödül alan hem genç hem deneyimli akademisyen arkadaşlarımıza çok ama çok teşekkür ediyorum.

Kurumlarına birim bazlı yaptıkları özverili emek çaba ve gayretleriyle çok büyük katkılar sunan bütün olumsuzluklara rağmen özverilerini en üst düzeyde kullanan, değer katan tüm mesai arkadaşlarıma çok ama çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Üniversitemiz Ödül Komisyonu tarafından belirlenen Akademik Teşvik Ödülleri; Fen-Edebiyat Fakültesinden Fen Bilimleri ve Matematik alanında Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ekici, Ziraat Fakültesinden Tarım, Orman ve Su Ürünleri alanında Doç. Dr. Murat Güney, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden Sosyal, Beşeri ve İdari Bilimler alanında Doç. Dr. Fatih Şantaş, Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden Mühendislik alanında Doç. Dr. Murat Kadir Yeşilyurt layık görülürken,  Genç Bilim İnsanı Ödülü ise yine Mühendislik-Mimarlık Fakültesinden Doç. Dr. Murat Kadir Yeşilyurt’a verildi.

İdari Başarı Ödülleri ise Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Müdürlüğü adına Başhekim  Prof. Dr. Arif Osman Tokat,  Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı adına Anabilim Dalı Başkanı  Doç. Dr. Mustafa Fatih Erkoç, Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı adına Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Yalvaç, Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı adına Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Ali Bayhan, Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı adına Anabilim Dalı başkanı Dr. Öğr. Üyesi Levent Albayrak,  Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı adına Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Eren Gök ve Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Müdürlüğü adına Uzem Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Can Meşe’ye verildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi, Akdağmadeni Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu  ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ise Kalite Ödülleri’ne layık görüldü.

Teşekkür Belgesi ise; Fen-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Prof. Dr. Tayip Duman, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Gönülalan, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Aral, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mediha Boran, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine Çölgeçen, Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Vedat Gençer ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çetin aldı.

Öğrenci Başarı Ödüllerine ise; Tıp Fakültesi Öğrencilerinden Ece Eroğlu,  İrem Küllü, Arda Kaan Üner ve Ayşe Kristina Polat,  Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğrencilerinden Murat Erciyas,  Musa Erduman,  Ecem Yaman, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Beem Takımı,  Fen-Edebiyat Fakültesi Öğrencisi Fatma Nur Kaçan, Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Milli Sporcumuz Mevlüde Aktaş’a verildi.

Yaptığı hayır hizmetleri ile bu topraklarda çok önemli iz bırakan İş İnsanı Bilal Şahin ve Dünya ve Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Rıza Kayaalp’e üstün hizmet ödülü, hikayeleri ile gönül telimize dokunan, acısı ve tatlısı ile bu toprakların diline tercüman olan yazar Mustafa Çiftçi'ye sanat ödülü verildi.

 

29.12.2021 00:00:00