Yozgat Bozok Üniversitesi

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ

YOZGAT HAKKINDA

Kaplıca, Doğa ve Kültür Şehri

Yozgat zengin ve çeşitli bir kültüre sahip olmakla birlikte; Hititlerden Osmanlılara kadar süregelen güzel bir doğaya, yerel güzelliklere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu'nun tam kalbinde yer alan Yozgat, bir dizi kültürel zenginlikte iddialı olduğunu belirtmektedir; insanın ağzının suyunu akıtan mutfağı, kalbe dokunan halk türküleri ve tarih dolu ilgi çekici gezi yerleri. İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yozgat, deniz seviyesinden 1300 m yükseklikte olup 14.037 km²'lik bir alana sahiptir; kuzeyde Çorum, Amasya ve Tokat; Doğuda Sivas; Güneyde Kayseri, Nevşehir ve Kırşehir, batıda Kırıkkale illeri ile sınır komşusudur. Yozgat ve çevresinde karasal bir iklim yaşanmaktadır; yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlıdır. Temmuz ve Ağustos ayları genellikle en sıcak aylardır. Yozgat’ın 13 ilçesi vardır. Bunlar Akdağmadeni, Aydıncık, Boğazlıyan, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Saraykent, Sarıkaya, Sorgun, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy’dür.

Ulaşım

Karayolu

Yozgat’a giden ana yol E88-D200 Uluslararası Karayolu'dur. Yozgat il merkezinde Ankara, Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Çorum, Çankırı ve Tokat'a seferler yapan şehirlerarası otobüs terminali yer almaktadır.

Tren yolu

Ankara ve Kayseri illerini Doğu Anadolu Bölgesi'ne bağlayan demiryolu hattı Yozgat'tan geçmektedir. Yerköy, Şefaatli ve Yenifakılı'da tren istasyonları bulunmaktadır. Güzergahı içerisinde Yozgat ili de bulunan Hızlı Tren Hattı yapımı devam etmektedir.

Hava yolu

Hava yolunu tercih edenler için Yozgat il merkezi Ankara, Kayseri ve Nevşehir havaalanlarına 220 km uzaklıkta yer almaktadır. Yozgat hava limanı yapım çalışmaları başlamıştır.

Detaylı bilgi almak için tıklayınız!