You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

REKTÖRÜMÜZDEN ÇAYCUMA, BARTIN VE ZONGULDAK ZİYARETLERİ


Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ geçtiğimiz günlerde Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencimiz Muhammed Emin Salman’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. 

Çaycuma ilçesinde gerçekleşen taziye ziyaretinde vefat eden öğrencimizin babası Ali Osman Salman’a başsağlığı dileklerini ileten Rektörümüz, Yozgat Bozok Üniversitesi ailesinin bir ferdini yitirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, kendilerine Allah’tan sabırlar diledi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ daha sonra Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’u ziyaret etti.

Ziyarette üniversiteler arasında yapılabilecek iş birliği konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. İki üniversitenin de bölgesel kalkınma odaklı bir planlama anlayışıyla yürütebileceği çalışmalar gündeme gelirken, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve sosyal sorumluluk konularındaki mevcut durumları değerlendirilerek, üniversitelerin farklı alanlarda ortaya koydukları birikimleriyle ülke gelişimine daha fazla katkı sunabilecekleri noktasında değerlendirmelerde bulunuldu.

Üniversitelerin bilgi ve inovasyon alışverişinin elde edilen kazanımları daha yukarılara taşıyacağını vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ise “Sürdürülebilir kalkınma noktasında üniversitelerimizin tüm paydaşlarıyla iş birliği içerisinde oluşturduğu etki hızla yakın coğrafik bölgeye ve ülkeye yayılmaktadır. Bu noktada Bartın Üniversitesinde gerçekleştirdiğimiz ziyarette bilgi, deneyim ve uzmanlıkların karşılıklı yararlılığa dayalı paylaşılması konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Yakın ilgileri ve destekleri için değerli rektörümüz Prof. Dr. Sayın Orhan Uzun’a teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da ihtisaslaşma çalışmalarıyla oluşturulan strateji ve iş birliği modelleri kapsamında tecrübe paylaşımının önemine değinerek şunları söyledi: “Ülke olarak 21. yüzyılın en önemli kavramlarından küreselleşmenin gerekliliklerini yerine getirirken, bu olgunun temel bileşenlerinden biri olan bölgesel kalkınma doğrultusunda da önemli çalışmalar yapmaktayız. Üniversitelerimiz bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin kullanılmasını hedeflediği faaliyetleriyle ekonomik dinamiklerin gelişmesi ve bölgeyi tanıyan insan kaynağının yetiştirilmesi yönünde büyük gayret göstermektedir. İş birliği içerisinde ortak çalışmalar yapan Bartın Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi de bu yönde ihtisaslaşan yükseköğretim kurumları olarak geleceğimize değer katmaya devam etmektedir. Bu düşüncelerle nazik ilgileri için saygıdeğer rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a teşekkür ediyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ ziyaret anısında 2 yıllık büyük bir emek ve gayretle hazırlanan ve 100’e yakın akademisyen ve araştırmacının katkı sunduğu 4 ciltlik “Yozgat Tarihi ve Kültürü” kitabını Rektör Uzun’a takdim etti. Rektörümüz üniversite kütüphanelerinin en müstesna yerinde araştırmacıların hizmetinde olacağına inandığı eseri kendilerine takdim etmekle bahtiyar olduğunu belirtti. 

Rektör Uzun da ziyaret anısına Rektörümüze Prof. Dr. Nevzat Kor anısına hazırlanan kitabı takdim etti.

Bu görüşmenin ardından Bartın’dan ayrılan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, daha sonra Zonguldak’a geçerek Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’i makamında ziyaret etti.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ve Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal da yer aldı. Görüşmede iki üniversite işbirliğinde yürütülebilecek çalışmalar ve akademik faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Özölçer, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ’a teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Özölçer’e günün anısına Üniversitemiz, Valilik ve Belediye olarak geçtiğimiz günlerde yayımlanan 4 ciltlik “Yozgat Tarihi ve Kültürü” kitabını takdim ederken, Rektör Özölçer de Üniversite yayını olan Zonguldak tarihini anlatan kitabı Rektörümüze hediye etti.

27.1.2023 12:35:39