Yozgat Bozok Üniversitesi

COVID-19 FAALİYETLERİ

Yozgat Bozok Üniversitesi olarak COVID-19 küresel salgın sürecinde GSuite for Education kullanılarak Uzaktan eğitim sistemi Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi kanalıyla başlatıldı. Yök tarafından üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesi uygun görüldükten hemen sonra 23.03.2020 tarihi itibari ile ilk hafta asenkron başlatılan uzaktan eğitim dersleri 30.03.2020 tarihi itibari ile senkron ( eş zamanlı ) dersleri başlatıldı. Canlı dersler verilirken yoklama, ödev ve canlı ders kayıt altına alınma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Dolayısı ile öğrenciler ders dökümanlarına kolayca erişebilmekte aynı zamanda canlı dersin videosunu istedikleri zaman tekrar alabilmektedirler.

Senkron Eğitim Modelinde Kullanılan Metotlar:

1. Ders Kaynağı: Öğretim elemanı dersine ait dökümanı Power Point sunumu şeklinde oluşturur ve sisteme yüklemesini ders saatinden 1 saat önce yapmaktadır.

2. Ödev: Öğretim elemanı her ders için minimum 3 soru soracak şekilde UZEM tarafından belirlenen şablona uygun olarak soru girişi yapar. Öğrenciler ders devamında soruların cevaplarını sisteme yükler.

3. Sohbet: Ders akış esnasında ve canlı ders boyunca sesli iletişim ile öğrenciler dersin öğretim elemanına soru sorarak derse katılımları sağlanmaktadır. Ayrıca forum şeklinde yazı ile soru- cevap yapmaktadır.

4. Sınav: Dersin öğretim elemanı kısa sınav ve vize uygulamasını online sınav şeklinde oluşturdu ve 06.04.2020 - 30.04.2020 tarihleri arasında tüm öğrencilerimiz online sınav sistemi ile Yarıyıl sınavlarını gerçekleştirdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama Merkezi kanalı ile tüm fakültelerden birer temsilci ile oluşturulan kurul ile sürekli ve canlı bir yapı oluşturuldu. Bu sayede alınan tüm kararlar hızlı bir şekilde uygulamaya döküldü. Ayrıca Gsuite üzerinde Eğiticilerin Eğitimi adı altında bir sınıf oluşturuldu ve tüm öğretim elemanlarına bu sınıfta Senkron ve Asenkron eğitimin nasıl yapılacağına dair eğitimler verildi.