Yozgat Bozok Üniversitesi

İLETİŞİM, PROTOKOL VE ENFORMASYON MÜDÜRLÜĞÜ

ÜNİVERSİTEMİZİN 2019-2020 AKADEMİK YILI AÇILIŞI DÜZENLENEN TÖRENLE YAPILDI

Üniversitemizin ‘‘2019-2020 Akademik Yılı’’ açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019-2020 Akademik Yılı açılış törenine Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer, Yozgat Valisi Kadir Çakır, Belediye Başkanı Celal Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Arif Hamdi Sazak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Bilgehan Yeşilyurt, Üniversitemiz Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Uğur Kölemen, Hayırsever İş İnsanı Bilal Şahin, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, fakülte dekanları, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci velisi katıldı.

ÜNİVERSİTEMİZİN 2019-2020 AKADEMİK YILI AÇILIŞI DÜZENLENEN TÖRENLE YAPILDI

“Yozgat Bozok Üniversitesi Bölgenin Parlayan Yıldızı Olmaya Namzet Bir Üniversitedir”

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ yaptı. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı Açılış Törenimize hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “Bugün burada, akademik yıl açılışını yapacağımız Yozgat Bozok Üniversitesi, öğrenci sayısı 22 bini aşmış, 12 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokul, 17 araştırma-uygulama merkezi, akademik ve idari 2 bini bulan mensubu ile bölgenin parlayan yıldızı olmaya namzet bir üniversitedir.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ konuşmasının devamında: “Şunu vurgulamak isterim ki bugün üç heyecanı birlikte yaşıyorum; Bilim adamı olarak akademik başarının ve bilimsel düzeyin yükselmesini çok önemsiyorum. Bu ülkenin evladı olarak Türkiye’ye hizmet etme fırsatını en iyi şekilde değerlendirmek istiyorum. Fakat bir o kadar da bir Yozgatlı olarak memleketime katkı sunacak olmanın tatlı heyecanını taşıyorum.” dedi.

“Üniversitemizde Dinamik, Üretken ve Huzurlu Bir Ortamı Geliştirmek İstiyoruz”

Üniversitelerin kendine özgü bir atmosferi olduğuna dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “Üniversitemiz de eleştirel düşünceye açık, özgürlükçü bir iklime sahiptir. Uzlaşıya, çok sesliliğe, fikir ve inanç özgürlüğüne önem vermekteyiz. Hakkaniyeti, insanî ve etik değerleri daima esas alıyoruz. Çifte standardın, hukuk dışı uygulamaların ve ötekileştirmenin olmadığı bir Üniversite olma kararlılığındayız. Üniversitemizde, nezaket ve saygı esaslı iletişimin, şiddet ve hakaret içermeyen paylaşımın, milli birlik ve beraberlik anlayışının esas olmasını, akademik disiplinin korunmasını amaçlıyoruz. Üniversitemizde dinamik, üretken ve huzurlu ortamı geliştirmek istiyoruz.  Bunun için katılımcı, ulaşılabilir, akademik özgürlüklere saygılı, adil ve herkese eşit yakınlıkta bir yönetim anlayışında ısrarcı olacağız. Bu anlayış içinde çalışırken hedeflerimize ulaşmak için Üniversite’nin kurumsallaşmasını güçlendirmek zorunda olduğumuzun bilincindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Üniversite’nin Halka Dönük Yüzünü Önemseyeceğiz”

Üniversite yönetimi ve akademik personeli olarak, Üniversite’nin halka dönük yüzünü önemseyeceklerini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “Tıp Fakültesi Hastanesi gibi halka hizmet veren birimlerimizin “örnek” düzeye yükselmesi başlıca hedefimiz olacaktır. Öte yandan Yozgat’ın kaynaklarının üretime geçmesinde mevcut potansiyeli destekleyerek bölgeye yeni iş alanları kazandırmak, odaklanacağımız bir başka konu olacaktır. Bu yöndeki çalışmalarımızla bölgemizde bir “girişimci ekosistemi” doğuracağımıza inanıyoruz. Diğer kurumlarımızla işbirliği halinde kentimizin ve bölgemizin bilim, kültür ve sanat hayatını besleyen araştırmalar ve yenilikçi atılımlarla, ümit ediyorum ki kısa sürede gündeme yeni sayfalar açmış olacağız.” şeklinde konuştu.

“Yozgat Bozok Üniversitesi Olarak Sırtımızda Önemli Bir Sorumluluk Hissediyoruz”

Bilginin üretime dönmesinin kalkınmanın temel dinamiği olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ: “Bilgiye dayalı üretimin adresi de üniversiteler olmalıdır. Bu nedenledir ki Yozgat Bozok Üniversitesi olarak sırtımızda önemli bir sorumluluk hissediyoruz. Bu süreçte ilk ve en önemli gösterge ‘inovasyon’ olacaktır. Çünkü inovasyon; süregelen üretimin kârlı ve sürdürülebilir olması için yenilenme demektir ki yeniliğe açık bir yaklaşım ilerlemenin de dinamiği olacaktır. İkinci olarak, bilginin üretime dönüşmesi için bilimsel araştırmaların kalitesini yükseltmemiz gerektiğini, nitelikli yayınların ve patentlerin çoğalmasını, teknopark uygulamalarının hayata geçirilmesi gerektiğini iyi biliyoruz. Kuşkusuz hemen bugün olmayabilir, ancak bu süreçlerin başlatılması son derece önemlidir. Bölgemizin gözde ve güzide bir Üniversitesi olacak isek, Yozgat’a fayda sağlayacak isek imkânlarımızı zorlayarak bu süreci hayata geçirme kararlılığını da göstereceğiz.” diye konuştu

Rektörümüz konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Üniversite iki özelliğini korursa kimliğini de korumuş olacaktır: Bunlardan birisi kamu yararı, diğeri üniversite özerkliğidir. Fakat kaliteli eğitim vermek için ekonomik kaynak temini arayışları üniversiteleri ticarileşmeye, ticarileşme de bu iki ilkeden uzaklaşmaya götürebilmektedir. Ana hedefler yerine gündelik sorunlarla boğuşmaya odaklanmak üniversal değerleri erozyona uğratmaktadır. Bu nedenle, üniversitelerimizin daha işlevsel olması için imkânlar ölçüsünde bütçe kaynağının daha da yükseltileceğini ümit ediyor, diğer yandan Üniversite yönetimlerinin bu kaynakları ana hedeflere yönelik ve doğru kullanmaları gerektiğine, her zaman hesap verilebilir ve şeffaf olmaları gerektiğine inanıyor, kendi adımıza da bu duyarlılığı yaşatacağımızı vurgulamak istiyorum.’’  

“Üniversitemizin Yüzü Öğrenciye Her Zaman Dönük Olacaktır”

Konuşmasında öğrencilere de seslenen Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ “Üniversite, sizler için özgür düşünce yanında değerler ve ilkeler de kazanacağınız bir iklim sunacaktır. Sizler olmasaydınız bu kurum da olmazdı. Üniversite, akademik personelimiz, herkes sizler için var. Ancak bilmelisiniz ki, Üniversite sizi verdiğiniz emek kadar yetiştirebilir. Üniversite size yol gösterir, kaynak gösterir, metot kazandırır. Fakat bunlar yetmez, kendi çabanız ve gayretinizle iyi yetişirsiniz. Yani kendi hayatınızın başkahramanı kendinizsiniz. Daha çok çalışmanız, daha çok araştırmanız, daha çok soru sormanız demek; kendinize, geleceğinize daha çok yatırım yapmanız demektir. Rektörünüz olarak söylüyorum, şundan emin olunuz; üniversitemizin yüzü öğrenciye her zaman dönük olacaktır. Öğrenci odaklı eğitim anlayışıyla çalışacağız. Her kararımızı “öğrenci dostu Üniversite” oluşturma amacını gözeterek alacağız. Bunu yaparken akademik disiplinden de ayrılmayacağız. Eğitim kalitesini düşürmeyeceğiz. Size öğüdüm şudur: Markalar ve etiketler karşısında eğilmeyiniz ve ezilmeyiniz. Çağımız, marka ve etiketle değil nitelik ve donanıma bakarak karar veren dinamiklerin kontrolüne geçmiş bulunuyor. Siz iyi yetişmişseniz geleceğiniz her zaman sağlamda olacaktır. Üstelik iyi yetişmenizin sırrı da kendi emeğinizde gizlidir. Hiçbir eksiğiniz yok. Size bütün yüreğimle güveniyorum. Yozgat Bozok Üniversitesi’nden ayrılırken kendinizi şanslı hissediyor olmanız, bizim de gurur sebebimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Büyük bir heyecan ve mutlulukla karşıladığımız 2019-2020 akademik yılı, yeni eğitim-öğretim döneminin, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak üzere; üniversitemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni ediyor, tüm mensuplarımıza dönem boyunca üstün başarılar diliyorum.” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitemizin 2019-2020 Akademik yılı açılışının üniversitemize şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesi temennisiyle sözlerine başlayan Belediye Başkanı Celal Köse: ‘‘Üniversitelerimiz ilim ve bilimin olduğu, topluma kaliteli insan ve iş gücü yetiştiren eğitim kurumlarıdır. Yozgat Bozok Üniversitesi ve Belediye işbirliği ile ilimi ve bilimi istihdama dönüştürerek Yozgat’ı daha fazla kalkındıracağımızı ümit ediyorum. Üniversitenin Yozgat şehriyle daha fazla bütünleşmesi adına belediye olarak her daim var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Yozgat Bozok Üniversitemizin 2019-2020 Akademik yılı açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer: “Yozgat Bozok Üniversitemizin ilimize, bölgemize, ülkemize ve bilim dünyasına küçümsenemeyecek derecede yaptığı katkıları ile övünüyor, gurur duyuyoruz. Alt yapı yatırımlarıyla hızla çehresi değişen, yeni açılan ve gelecekte açılacak fakülte ve bölümleriyle Yozgat Bozok Üniversitesi’nin gelecekte örnek üniversiteler arasında gösterileceğine inanıyorum. Marka şehir, marka üniversite hedeflerimiz kapsamında üniversitemizi marka üniversite yapmanın çalışmaları içerisindeyiz. Amacımız Yozgat Bozok Üniversitesi’ni Türkiye’nin parlayan bir yıldızı lider bir üniversite haline getirmek boynumuzun borcu.” diye konuştu.

Yozgat Valisi Kadir Çakır konuşmasında 2006 yılında kurulan üniversitenin kısa sürede çok önemli atılımlar yaparak ülkenin saygın yükseköğretim kurumları arasında olduğunu belirtti. Vali Çakır konuşmasının devamında Yozgat Bozok Üniversitesi’nin fiziki ve alt yapısı bakımından gelişen bir şehre benzeterek üniversitenin gelişmesi anlamında üniversite yönetimi olarak ciddi çaba ve gayretlerin olduğunu söyledi. Vali Çakır konuşmasının sonunda 2019-2020 Akademik yılının Yozgat Bozok Üniversitesi camiasına hayırlar getirmesini temenni ederek başarı dileklerinde bulundu.

Akademik Yılın İlk Dersi  “(Mühendislik ) Bilimlerinde Kullanılan Kavram ve Modellerin Gelişimi

Açılış konuşmalarının ardından Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa M. Aral “(Mühendislik) Bilimlerinde Kullanılan Kavram ve Modellerin Gelişimi” konulu akademik yılın ilk dersini vermesiyle tören sona erdi.

Program sonunda Prof. Dr. Mustafa M. Aral’a Akademik Yılın İlk Dersi ile verdiği değerli katkılarından dolayı Yozgat Valisi Kadir Çakır ve Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ tarafından teşekkür plaketi ve çiçek verildi. Program, günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sonra erdi.

27.9.2019 14:40