Yozgat Bozok Üniversitesi

İLETİŞİM, PROTOKOL VE ENFORMASYON MÜDÜRLÜĞÜ

TARIMSAL ÖĞRETİM'İN 173. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü Üniversitemiz Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen törenle kutlandı.

TARIMSAL ÖĞRETİM'İN 173. YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

    Üniversitemiz Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Üniversitemiz Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

    Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sema Oğuz yaptı. Oğuz konuşmasında tarım sektörünün gelişmesinde tarımsal öğretimin çok önemli bir rol oynadığını belirterek asıl amacının ilgili alanda teknik bilgisi yanında sosyal ve entelektüel kapasitesi de yüksek bireyler yetiştirmek olan tarımsal öğretimin ve buralarda yetişen biz öğrencilerin sorunlarına duyarsız kalınmaması gerektiğini vurguladı.

    Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü kutlayarak, Türkiye’de 173. yıl önce tohumları atılan tarımsal yükseköğretimin tarihsel geçmişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Prof. Dr. Başaran tarımın en büyük tehditlerinden bir tanesi doğal kaynakların tüketilmesi olduğunu dile getirerek yanlış teknik ve uygulamalar neticesinde doğayı en fazla kirleten alanında tarım sektörü olduğunu ve bu anlamda ciddi bir sorumluluklarının olduğunu ifade etti. Doğanın artık insanoğlunun zulmüne dayanacak gücünün kalmadığını belirten Prof. Dr. Başaran, tarihsel olarak doğanın insanoğlundan çok daha tecrübeli olduğunu ve insanoğlunun kendi sınırlarına çekilmesi gerekliliğini vurguladı.

    Ziraat Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilcisi Haydar Kutsal konuşmasında; nüfusa paralel bir tarımsal üretim artışı için özellikle mevcut tarım alanlarının korunması, iyileştirilmesi, tarımsal üretimdeki verimliliğin ve kalitenin artması bunun da sürdürülebilmesi için ziraat mühendisliği mesleğinin her geçen gün öneminin giderek arttığını dile getirdi.

    Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir tarımsal eğitim almış en çok personeli istihdam eden kurum olduklarını belirterek, tarımsal üretimin artması, güvenilir gıdaya erişimin sağlanması, çiftçilerin desteklenmesi, bitki ve hayvan sağlığı hizmetlerinin sunulması ve çiftçi eğitim gibi birçok konuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

    Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın konuşmasında “Her geçen gün artan dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimimizin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması yanında üretimin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir tarımsal öğretim sayesinde, bilinçli bir tarımsal üretim yapmakla, bilimin ve ileri teknolojinin gerektirdiği tarımsal üretim teknolojilerini uygulamakla mümkün olmaktadır.” dedi.

    Prof. Dr. Şenol Akın konuşmasının devamında “Modern ve teknolojik tarımda istenilen seviyeye ulaşmak için çiftçimizin mutlaka tarımsal öğretimle tanışması gerekiyor. Tarım şehri olan ilimizde çiftçimizin yüksek verim ve bol mahsul elde etmesi bilinçli tarımla mümkün olur. Bu alanda Ziraat Fakültesi olarak Yozgat tarımına destek noktasında var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi.

    Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır tarımsal öğretimde bilim ve teknolojiyi kullanarak Türk tarımının daha ileri noktalara geleceğine inancının tam olduğunu belirterek Tarımsal Öğretimin 173. yılını kutluyorum dedi.

    Protokol konuşmalarının ardından Kırşehir Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şüheyda Hepşen Türkay “Organik Atıkların Tarıma Kazandırılmasında Vermikompostlama Tekniği” konulu konferans verdi.

      Programın sonunda Yozgat tarımına değer katan çiftçiler, işletme sahipleri, gazeteci, sponsor firmalara ödülleri verildi. Tarımsal Öğretimin 173. yılı kutlama töreni sonrası katılımcılara kaz eti ve manda yoğurdu ikram edildi.

    Tarımsal Öğretimin 173. yılı kapsamında Ziraat Fakültesi tarafından Başak Balosu düzenlendi. Grand Ser Otel'de düzenlenen baloya Yozgat Valisi Kadir Çakır, Rektörümüz Prof.Dr.Salih Karacabey, Rektör Yardımcıları Prof.Dr.Şenol Akın ve Prof.Dr. Fuat Köksal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Uğur Başaran ile çok sayıda Ziraat Mühendisi katıldı.

    Başak Balosu konuklara sunulan akşam yemeğinin ardından kutlama pastasının kesilmesi ile son buldu.

 

      

10.1.2019 14:16