Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
İşçi
ŞEHADET YERİ
Genelkurmay Başkanlığı
DOĞUM TARİHİ
1974
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Bekar

Yıldız Gürsoy

Özel bir şirkette çaycılık yapan Yıldız Gürsoy, 15 Temmuz gecesi FETÖ’cü hainlere karşı koymak için evden çıkarken, “Anne hakkını helal et. Ben ya gelirim, ya gelmem” demişti. Genelkurmay Başkanlığı önünde hainlerin bombalarından sıçrayan şarapnellerle yaralanan Gürsoy, bir hafta boyunca verdiği yaşam mücadelesini kaybederek şehit oldu.

Televizyon izlerken yaşanan kalkışmadan haberdar olan Yıldız Gürsoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da çağrısı ile birlikte sokağa çıkmaya karar verdi. Mahallede birkaç kişinin olaylara karşı durmak için toparlanmaya başladığını gören Gürsoy, “Anne ben ya gelirim ya gelmem. Hakkını helal et” diyerek evden çıktı.

Genelkurmay Başkanlığının önünde hain askerler tarafından halkın üzerine atılan bombadan sıçrayan şarapnel parçasının sağ kulağının arkasına gelmesi ile kafası parçalanan Gürsoy’un, bomba sebebiyle yaşanan kargaşa ve kaçışma esnasında büyük bir kalabalık üstünden geçtiği için vücudunda da ciddi kırıklar oluştu. Ağır yaralı olarak Gazi hastanesine kaldırılan Gürsoy, daha sonra Ankara Numune Hastanesine sevk edilerek hemen ameliyata alındı. Ancak 6 gün sonra vefat etti.

21 Temmuz Perşembe günü şehit olan 1 çocuk annesi 42 yaşındaki şehit Yıldız Gürsoy, memleketi Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

“Bir Yıldız Değil Bin Yıldız Feda Olsun”

Şehit Gürsoy’un en büyük kardeşi Oktay Yıldırım, ablasını kaybetmenin acısını yüreğine gömerek “Vatan sağolsun” dedi. 15 Temmuz akşamı kendisinin de sokaklarda olduğunu ifade eden Gürsoy, şöyle konuştu: “Gururluyum, mutluyum, kardeşim şehit oldu. Vatan için her şeyi yaparız, gerekirse biz de şehit oluruz. Bir yıldız değil bin yıldız feda olsun vatan için. Biz üç beş çapulcuya bu vatanı bırakacak değiliz Allah’ın izni ile. Hepimiz oradaydık, yüreğimizden koparak gittik oralara. Çok şükür Allah bize bu gururu nasip etti. Vatan sağolsun.”

Özel bir şirkette çaycı olarak çalışan 42 yaşındaki Yıldız Gürsoy, yaklaşık 20 yıl önce eşinden boşandı. Ailesinin anlattığına göre, Gürsoy'un hayattaki tek varlığı oğlu Eray Demir ise arkadaş ortamında yaşanan bir olay nedeniyle 3,5 yıl hapis cezası aldı. Tahliyesine 1,5 yıl kalan oğluna kavuşacağı günü dört gözle bekleyen Gürsoy, 15 Temmuz’un kahraman kadın şehitlerinden biri oldu.

Şehit Yıldız Gürsoy’un ismi Edirne’de bir Anadolu imam hatip lisesine ve Yozgat’ta bir mesleki ve teknik liseye verildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr