Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
İşçi
ŞEHADET YERİ
Kazan
DOĞUM TARİHİ
1981
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
1

Yasin Yılmaz

15 Temmuz darbe girişimi sırasında en önemli noktalardan biri olan Ankara Kazan’da bulunan Akıncı 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda hainlere karşı duran Yasin Yılmaz, açılan ateş sonucu şehit oldu. Kazan ilçesinde bir markette işçi olarak çalışan, evli ve bir çocuk babası Yasin Yılmaz, geçinebilmek için ek iş olarak evinde terzilik yapıyordu.

Darbe girişimini haber alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına kulak veren Kazanlılar, Ankara’ya giden yolları trafiğe kapattı ve büyük bir direniş gösterdi. Gece 01:30’da uyanan ve olaylardan haberdar olan Yasin Yılmaz, üstüne beyaz gömleğini, etiketini üstünden yeni çıkarttığı pantolonunu ve yeni ayakkabılarını giyerek evden çıktı. Ailesi Yasin Yılmaz’a ulaşmak için telefonla aradı ancak telefonu açan ses onun öldüğünü haber verdi. Hastane hastane Yasin Yılmaz’ı arayan aile, onu bir hastanenin morgunda buldu.

35 yaşındaki evli ve 1 çocuk babası Yasin Yılmaz’ın babası Eyüp Yılmaz; "Benim bir çocuğum daha var, biri yoksa biriyle teselli bulabilirim. Ama vatanım olmazsa ben teselli bulamam" açıklamasında bulundu.

Eyüp Yılmaz’ın cenazesi, 17 Temmuz’da memleketi Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı Oluközü belde mezarlığında toprağa verildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr