Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
Esnaf
ŞEHADET YERİ
İl Emniyet Müdürlüğü
DOĞUM TARİHİ
1982
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
2

Ömer İpek

FETÖ'nün darbe girişimine karşı durmak için Ankara Emniyet Müdürlüğünün önüne giden ve cuntacılar tarafından şehit edilen 34 yaşındaki Ömer İpek, geride 8 yıl sonra kavuştuğu 4 aylık ikizlerini bıraktı.

Şehit Ömer İpek, 15 Temmuz akşamı eşine, “Ben şehit olacağım, çocuklar sana emanet” diyerek evden çıktı. İkiz babası olan İpek, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önünde darbeci hainler tarafından vurulan ilk kişi oldu. Annesi ve babasının ‘gitme’ demesine aldırmadan kahramanca kendini tankların önüne atan Şehit İpek, reklamcılık sektöründe çalışıyordu.

Yozgatlı Şehit Ömer İpek, 10 yıldır Zeynep İpek ile evliydi. Tüp bebek tedavisi ile biri kız biri erkek ikiz babası olan Şehit İpek’in çocukları henüz 4 aylıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından önce dışarı çıkan İpek, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gitti. Darbecilerle polisin arasına giren Ömer İpek, kafasından vuruldu. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önünde vurulan ilk şehit olan İpek, ‘Şehit olacağım’ diye çıktığı evine bir daha geri dönemedi.

Oğlunun arkasından gittiğini söyleyen Baba Salih İpek, ona yetişemedi. Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne kadar çıktığını söyleyen Salih İpek, oğlunun izini bulamadığını anlattı. 10 dakika sonra oğlunun vurulduğunu öğrenen baba, darbecilerin haince öldürdüğü evladını bir hastanenin morgunda buldu.

Şehit Ömer İpek’in cenazesi Ankara Etimesgut’ta defnedildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr