Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
İşçi
ŞEHADET YERİ
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
DOĞUM TARİHİ
1982
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
2

Mustafa Koçak

15 Temmuz akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla dışarı çıkmaya karar veren Şehit Mustafa Koçak, 2 rekat namaz kıldıktan sonra yola koyuldu ve Beştepe’ye giderek darbecilere karşı direndi. Koçak, sabaha karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önüne atılan bomba sonucu şehit düştü.

Yozgatlı Şehit Mustafa Koçak, mermer ustasıydı. 2 çocuk babası Şehit Koçak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne saatler boyunca darbecilerle mücadele ederken arkadaşlarına, “Biz buraya şehit olmak için, vatanımız için geldik” demişti.

“Öleceğimi bilsem de çıkacağım”

15 Temmuz darbe girişimini öğrendiğinde eşine, “Öleceğimi bilsem de çıkacağım” diyen Şehit Koçak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde sabah namazını kıldıktan sonra F16’dan atılan bombadan sıçrayan şarapnel parçasının vücuduna isabet etmesi nedeniyle olay yerinde şehit düştü.

Yakınlarının, “Kimsenin kalbini kırmazdı” diyerek anlattığı 34 yaşındaki Mustafa Koçak, 17 Temmuz Pazar günü Yozgat’ta defnedildi.

Şehit Mustafa Koçak’ın ismi, memleketi Yozgat’ta bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine ve Samsun Havza’da bulunan bir ortaokula verildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr