Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
Polis
ŞEHADET YERİ
Özel Harekat Daire Başkanlığı Gölbaşı
DOĞUM TARİHİ
1969
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
3

Mustafa Aslan

Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda geçici görevde olan Mustafa Aslan’ın asıl görev yeri Tokat’tı. Ankara’daki beşinci gününde şehit olan Aslan, FETÖ’nün hain askerleri tarafından daireye atılan ikinci bombada şehit düştü.

47 yaşındaki Yozgatlı Şehit Mustafa Aslan, evli ve 3 erkek çocuk babasıydı. Asıl görev yeri Tokat Özel Harekat Daire Başkanlığı olan ve 6 ay süre ile eğitmen olarak Ankara’ya gönderilen Aslan, darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda bulunuyordu. İlk bomba atıldığı saatlerde sadece bir kere erkek kardeşiyle konuşabilen Aslan, kardeşine, “Şerefsiz Fetullahçılar şu an burayı bombalıyorlar, ben sizi ararım” diyebilmişti. Şehit Murat Aslan, bir daha kimse ile iletişime geçemedi.

“Cenazemizin üçte birini alabildik”

15 dakika sonra FETÖ’nün darbeci hainleri tarafından atılan ikinci bombada şehit düşen Aslan’ın naaşına ailesi uzun süre ulaşamadı. Aslan, tespit edilemeyen ve vücut bütünlüğü olmayan cenazeler arasında bulundu.

Astsubay olan kardeşi Lokman Aslan, diğer kardeşleri ile birlikte Ankara’ya giderek araştırma yaptı ve abisinin naaşını hiçbir hastanede bulamadı. Şehidin oğlundan verilen örnekle isimsiz cenazelere DNA testi yapıldı. Ve Şehit Mustafa Aslan’a ait olduğu anlaşılan cenaze ailesine teslim edildi.

Abisi Şehit Mustafa Aslan’ın vücudunun sadece bir bölümünü teslim alabildiklerini anlatan Lokman Aslan, “Bomba sanırım yanlarına düştüğü için ben cenazemin üçte birini aldım. En son nasıl hatırlıyorsam öyle kalsın istedim, cenazeye ben de bakmadım, kimseye de baktırmadım” diye konuştu.

“Ona ‘Hacı’ derlerdi”

Abisinin dinine çok bağlı bir insan olduğunu söyleyen şehidin kardeşi Lokman Aslan, geceleri teheccüd namazını dahi kaçırmadığını ifade etti. Şehit Mustafa Aslan’ın ezan okunduğunda nerede olursa olsun hemen muhabbetini keserek namazını kılmaya gittiğini söyleyen Lokman Aslan, bu nedenle de herkesin abisine ‘Hacı’ diye hitap ettiğini anlattı.

Şehit Mustafa Aslan’ın cenazesi Yozgat Şehitliği’ne defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Yozgat’ta bulunan bir mesleki ve teknik Anadolu lisesine verildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr