Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
İmam
ŞEHADET YERİ
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
DOĞUM TARİHİ
1991
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
1

İbrahim Yılmaz

15 Temmuz gecesi Saraçhane’de darbeci askerleri ikna etmeye çalışırken şehit düşen İbrahim Yılmaz, “Keşke burada bir mezar yerimiz olsaydı” dileğinde bulunduğu ve 3 gün önce ziyarete gittiği şehitliğe defnedildi.

25 yaşındaki İmam İbrahim Yılmaz, televizyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı “meydanlara çıkın” çağrısını duyduktan sonra “belki bir daha bir araya gelemeyiz” diyerek ısrarla görüşmek için çağırdığı abisini beklemeden yollara düştü.

Göğsünde 2 kurşun yarası

İbrahim Yılmaz, direnenlere destek vermek için Saraçhane’de toplanan halkın arasında katıldı. Diğer vatandaşlarla birlikte darbeci askerleri ikna etmeye çalışıyorlardı. Ancak bu sırada askerleri komuta eden Albay, “Ne duruyorsunuz, vurun, indirin, tarayın” emrini verdi. Darbeci askerlerin açtığı ateş sırasında göğsüne 2 kurşun isabet eden İbrahim Yılmaz, olay yerinde şehit oldu.

Kardeşini bulmak için kaldırıldığı hastaneye koşan şehidin abisi İsa Yılmaz, “Haberi alır almaz ailecek kardeşimin yanında gelmiştik. O dakikalarda birçok yüzü kapalı cenaze vardı ama başlarında kimse yoktu. Ailelerin hiçbirinin daha haberi yoktu belli ki. O sıra Saraçhane’de olaylar devam ediyordu. Çatışma sesleri, uçakların sonik patlama sesleri geliyor ve hastane gümbür gümbür sallanıyordu. Sabah olunca da İbrahim’i Adli Tıp Kurumuna götürdük” dedi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr