Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
Emekli
ŞEHADET YERİ
Dikimevi
DOĞUM TARİHİ
1955
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
3

Hasan Altın

15 Temmuz gecesi, “Ben dönmeyeceğim” diyerek vatanını korumak için yola çıkan Hasan Altın, Mamak Caddesi’nde üzerine çıktığı tanktan açılan ateş sonucu yaralandı. Kaldırıldığı hastanede ailesine, “Beni bir asker vurdu, gazi oldum ama inşallah şehit olacağım” demişti.

Şehit Hasan Altın, haberlerde 15 Temmuz Köprüsü’nün kapandığını görünce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını beklemeden harekete geçti. Evden çıkarken onunla gelmek isteyen oğlu Fazlı Altın’a, “Evlat sen bilmiyorsun, asker dışarı çıktığında kesin bir şey vardır. Allah göstermesin kötü bir sonuç doğarsa anneni, kız kardeşini, karını başka bir yerde bulursun. Seni de alıp iftira atarlar ya da öldürürler, götürürler” dedi. Çıkarken eşine, “Ben dönmeyeceğim” deyip merdivenlerden koşarak gitti.

Saat 22.00-22.30 sıralarında arkadaşları ile toplanarak Mamak Caddesi’ne yöneldi. Mamak Caddesi’ne vardığında yoğun bir kalabalıkla karşılaşan Altın, tankları durdurmak için üzerine çıktı. O esnada tankın kapağını açan bir darbeci asker tarafından vuruldu. Yaralandığı sırada şehadet getirmeye başlayan Altın, hastaneye kaldırıldı.

Hasan Altın, gece saat 02.00’de alındığı ameliyattan saat 06.00’da çıktı. Ameliyat sonrası ailesi ile görüşen Altın, “Beni bir asker vurdu, gazi oldum ama inşallah şehit olacağım” dedi. Akşam saatlerine kadar sağlıyı iyi durumda seyreden Altın, birden ağırlaştı ve yoğun bakıma alındı. Sabaha kadar yoğun bakımda kalan Hasan Altın, saat 05.50’de şehit oldu.

60 yaşında Kur’an okumayı öğrendi

Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü İş Hizmetleri Şube Müdürü Hasan Altın, torunlarıyla vakit geçirmeyi çok seviyordu. Son zamanlarda Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenen Altın, 15. cüze geçmişti. Hatim yapma hayali kuran Altın’ın hatmini, ailesi tamamladı.

Şehit Hasan Altın’ın ismi, şehit edildiği Ankara Mamak’ta bir ortaokula verildi.

 

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr