Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
Elektrik Teknisyeni
ŞEHADET YERİ
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
DOĞUM TARİHİ
1974
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
1

Cengiz Polat

Cengiz Polat, 15 Temmuz gecesi kendisini engellemeye çalışan annesine “Sen çıkmazsan ben çıkmazsam kim sahip çıkacak bu ülkeye” diyerek gittiği Genelkurmay Başkalığı önünde hain askerler tarafından şehit edildi.

Darbe girişiminin televizyonlarda son dakika verildiği anlarda, dışardan gelen korna sesleri ile uyanan Cengiz Polat, neler olup bittiğini annesinden öğrendi. 18 yaşında bir çocuk babası olan Polat, televizyonda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağırısını duyunca abdest alıp dışarı çıkmak için hazırlandı. 42 yaşındaki Elektrik Teknisyeni Cengiz Polat, kendisini engellemek isteyen çalışan annesine, “Sen çıkmazsan ben çıkmazsam kim sahip çıkacak bu ülkeye” cevabını verdi ve direnen halkın yanına gitti.

İlk olarak Keçiören Belediyesi’nin önüne giden Polat, toplanan vatanseverler ile birlikte belediyenin kaldırdığı otobüslere binerek Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti.

Gece 02.00’ye kadar sürekli telefonla arayan kız kardeşi Filiz Ocak, “Telefonu açıldı ama Cengiz’in sesi yoktu. Sadece mermi ve insanların çığlıkları geliyordu. Telefon kendiliğinden kapandı. 20 dakika sonra tekrar aradım bu kez tanımadığım biri açtı ve ‘Yaralınız var, acil Yüksek İhtisas Hastanesi’ne gelin’ dedi. Annem ve ben kardeşimi gece boyunca aradık ve şehit olduğunu öğrendik” dedi.

Şehit Cengiz Polat, Karşıyaka mezarlığına defnedildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr