Yozgat Bozok Üniversitesi

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK SAYFASI

MESLEĞİ
İşçi
ŞEHADET YERİ
Genelkurmay Başkanlığı
DOĞUM TARİHİ
1988
MEMLEKETİ
Yozgat
MEDENİ DURUMU
Evli
ÇOCUKLARI
1

Beytullah Yeşilay

15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından yapılan hava saldırısında şehit düşen Beytullah Yeşilay, vefat ettiğinde henüz bir buçuk yıllık evliydi ve Miray isminde 4 aylık bir kız çocuğu vardı. İnşaatlarda işçilik yaparak geçimini sağlayan ve kardeşi de gazi olan Yeşilay, Genelkurmay Başkanlığı önünde şehit edildi.

Darbe girişimini haberlerden öğrenen Yeşilay, patronları ve kardeşleri ile beraber hemen dışarı çıktı. Genelkurmay Başkanlığı önündeki tankların etkisiz hale getirilmesi için gece boyu mücadele eden Beytullah Yeşilay, yoğun ateş altında kalarak şehit oldu.

“Vatan olmazsa biz de olmayız”

Şehidin eşi Asya Yeşilay, o akşam kızıyla beraber Erzurum’daydı. Eşinin kendisini arayarak helallik istediğini söyleyen Asya Yeşilay, ondan eve dönmesini istedi ve “Sana bir şey olursa biz sensiz ne yaparız” dedi. Beytullah Yeşilay ise “Vatan olmazsa biz de olmayız” cevabını verdi. Bu konuşma onların son konuşması oldu. Asya Yeşilay’ın tekrar aradığında telefonu polis açtı ve eşinin ağır yaralı olduğunu söyledi. Hemen yola çıkan Asya Yeşilay sabah saatlerinde artık bir şehit eşi olduğunu öğrendi.

Vatan için oğullarının mücadele etmesinin kendisini gururlandırdığını ifade eden şehidin annesi Türkan Yeşilay, "Bir oğlum şehit, diğeri gazi oldu, çok mutluyum. O şerefsizlerden hiç kimse korkmasın. Vatan için millet için devletimizin hep arkasındayız. İyiyiz Allah'a çok şükür. Üç oğlum daha var onları da vatan için vermeye hazırım, gerekirse seve seve ben de giderim" dedi.

Yozgat’a defnedilen 28 yaşındaki Beytullah Yeşilay'ın cenazesi, Saraykent Belediye Meydanı’nda kılınan namazın ardından ilçe mezarlığında toprağa verildi.

Şehidin ismi, Yozgat’ta bir ortaokula verildi.

 

Kaynak: 15temmuz.gov.tr, 15temmuzsehitleri.com , www.15temmuzdernegi.org ,www.yozgat.gov.tr